Улиците на Брюксел отново се изпълниха с фермери, протестиращи срещу предложената търговска сделка между ЕС и страните от Меркосур.

Четете още: Земеделската общност е изправена пред сериозни предизвикателства

 

На 13 ноември в белгийската столица се проведе  протест срещу Споразумението между ЕС и Меркосур от Федерацията на валонските фермери FUGEA. Сделката, която може да бъде финализирана по време на срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18-19 ноември, ще премахне митата върху повечето продукти между двете страни. Полски и френски фермери също обявиха организирането на демонстрации, съобщава agrointel.ro.

Европейската комисия представи споразумението като "победа както за ЕС, така и за Меркосур, създаваща възможности за растеж, работни места и устойчиво развитие и от двете страни. 
Земеделските производители в ЕС са загрижени за вноса на повече селскостопански продукти от Меркосур в ЕС, особено говеждо. Те се опасяват, че евтини продукти, които не подлежат на същите изисквания като тези, наложени на европейските производители, ще наводнят европейския пазар, създавайки нелоялна конкуренция.

„Този внос представлява нелоялна конкуренция за нашите животновъди. Стандартите в Меркосур са много по-ниски, месото струва по-малко и натиска цените на пазара. Това ще насърчи промишленото производство на месо в Бразилия и по този начин ще доведе до масово обезлесяване“, казват от FUGEA. 
Въпреки че беше съобщено, че Европейската комисия работи върху нов фонд за компенсиране на фермерите от ЕС за всяко отрицателно въздействие на сделката между ЕС и Меркосур, федерацията на фермерите разкритикува това като „луда идея“.

„За да прокарат договора, някои политици насърчават нова луда идея: компенсиране на европейските фермери, надявайки се да изтрият разрушителните последици от вноса на говеждо за фермите и нашата планета. Няма да се заблудим с т. нар. "компенсация". Нашите фермери не са коригиращи променливи, които да се купуват или продават“, казаха представители на белгийската организация.

Земеделската федерация организира демонстрацията в Брюксел заедно с други европейски фермери, съобщи brusseltimes.com .

Фермерите в Полша също показаха, че се противопоставят на евентуална сделка между Меркосур и ЕС. Затова обявиха, че ще организират стачки, за да покажат недоволството си.

Земеделската "Солидарност" обяви извънредна стачка в Полша. Ако споразумението между ЕС и Меркосур бъде подписано, синдикалистите ще излязат на улицата и ще протестират. Това съобщи ръководителят на „Солидарност“ Томаш Обшански по време на пресконференция във Варшава.

Министерството на земеделието във Варшава също се противопоставя на споразумението с Меркосур в сегашния му вид. От ведомството смятат, че това би поставило в неравностойно положение повечето сегменти на хранително-вкусовата промишленост, особено в месната промишленост (птиче и говеждо), захар, етанол и др.

Повечето продукти от страните от Меркосур не отговарят на стандартите на ЕС, включително по изискванията за устойчиво развитие, което беше важно искане, направено от Полша пред  Европейския съюз. Приемането на споразумението в сегашния му вид ще доведе до изместването на полските и европейските производители от пазара на ЕС в полза на доставчици от страните членки на Меркосур“, заявиха от Варшава. 

Френските фермери планират протести от понеделник, 18 ноември, за да се противопоставят на споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур, като казват, че увеличеният внос от Южна Америка ще навреди на селското стопанство на Европейския съюз, предаде france24.com.

Тези демонстрации са продължение на протеста, който фермерите в Белгия организират в сряда, близо до централата на ЕС в Брюксел.

„Това търговско споразумение, което свързва част от южноамериканските държави с Европа, рискува да има драматични последици за селското стопанство. Така че ще бъдем във всички региони от понеделник за няколко дни, за да чуем гласа на Франция на Г-20 в Бразилия и се надяваме, че всички европейски страни ще се присъединят към нас, защото темата не е за една страна. Френският проблем е европейски проблем“, каза Арно Русо от FNSEA.

Френските фермери обаче не планират да блокират пътища и магистрали, както направиха миналата година, когато гневът срещу конкуренцията от по-евтиния внос, включително от съюзниците на ЕС Украйна, и регулаторната тежест доведоха до широкомащабни протести в целия ЕС.

„Ние не сме тук, за да разстройваме французите, ние сме тук, за да им кажем, че сме горди да ги храним и че продължаваме да произвеждаме във Франция“, добави той.

Министърът на земеделието Ани Дженевард нарече споразумението за свободна търговия между страните от Южна Америка и ЕС "лоша сделка", тъй като ще позволи влизането в страната на "99 000 тона говеждо месо, 180 000 тона захар и количества подобно птиче месо" и би създало вредна конкуренция за местните производители.

Пълноправни членове на Меркосур са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай. Още 7 държави са асоциирани членове, има и страни-наблюдатели.