До 5 август ще продължи общественото обсъждане на промените в наредбата, която определя условията и реда за прилагане на интервенциите от Стратегическия план в сектора на пчеларството.

Синан Вейсал: Маркетологът, който избра производството на плодове за свой поминък

 

Измененията се налагат, тъй като в годишния доклад на Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от Европейските земеделски фондове“, са направени констатации за средно съществени и съществени грешки, става ясно от доклад на зам.-министър Деян Стратев.

Проверката е установила несъответствие на националното законодателство за подпомагане в сектора на пчеларството със Стратегическия план. 

В условията на допустимост по интервенцията „Сътрудничество със специализирани органи за изпълнението на изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти“, като допустими участници в дружествата/обединенията по интервенция са посочени малки и средни предприятия в областта на преработката на пчелен мед и пчелни продукти, но липсват микропредприятията. Този пропуск се изправя с предложените промени. 

Четете още: Готвят нови промени в стандартите за добро земеделско и екологично състояние

 

Другата констатация е свързана с прилагане на системите за управление и контрол, както и законосъобразността и редовността на декларираните разходи. В  проекта се въвежда изискване за пропорционално събиране на дължимата сума спрямо периода на неизпълнение на задълженията от ползвателите на финансовата помощ. Тъй като мониторинговият период след изплащане на финансова помощ по интервенциите е тригодишен, е регламентирано изплатената сума да се разделя на 36 месеца и да се възстановява за броя месеци, считано от изплащането на помощта до установяването на нарушението. 

Направени са също така промени във връзка с първо изменение на Стратегическия план по две от интервенциите – за консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и за повишаване на осведомеността на потребителите относно качеството на пчелните продукти. Като допустими кандидати са въведени и сдружения, които обединяват  производители и преработватели на селскостопански продукти в сектора на пчеларството. 

Освен това отпада изискването кандидатът за финансиране да представя решение за избор на доставчика, във връзка с разходите, за които се изисква от кандидатите по интервенциите да предоставят в Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) най-малко три съпоставими оферти.

По настояване на Министерството на околната среда и водите е въведено задължението да се включват и въпроси за Натура 2000, свързани с целите на екологичната мрежа и ролята на земеделските стопани за постигането им. Това се отнася за интервенция "Консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и обмен на добри практики, включително чрез работа в мрежа, за пчелари и пчеларски организации", дейност "Информационни семинари/лектории за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към сектор пчеларство". 

В проекта е предвидено удължаване на срока за изпълнение на разходите и срока за подаване на заявления за плащане – до 30 септември 2024 г., само за финансовата 2024 г. и само за кандидатите, сключили договор под условие, че финансова помощ ще им бъде изплатена за направените от тях разходи, в случай на освобождаване на финансови средства. 

Направена е и редакция, чрез която се допуска кандидатите по интервенция "Инвестиции в материални и нематериални активи" да  закупуват  всякакъв вид камери за видеонаблюдение, а не само Wi-Fi, тъй като пчелините често се намират в райони без интернет. 

Пълният текст на проекта за изменение на Наредба № 8 може да прочетете ТУК.