Прибирането на реколтата от плодове е в разгара си, но голяма част от производителите се оплакват от ниски изкупни цени и голяма административна тежест. Какви добиви прогнозират овощарите разказва за Агри.БГ Николай Колев, председател на Съюза на Дунавските овощари. 

Тази година прибираме относително средна по добиви реколта. На места през годината имаше измръзвания, но въреки това имаме средни количества. В момента се прибира прасковата, но тъй като гърците имат свръхреколта от прасковата и цената на компотната праскова у нас е изключително ниска, под себестойност и много колеги са се заканили да изкореняват компотната праскова и да сложат друга, по-перспективна култура. Последните години година, в която в Гърция имат добра реколта цената при нас е под себестойност”, категоричен бе Николай Колев. 

По думите му компотната праскова се изкупува от преработвателите на цени около 0,55-0,60 лв. за килограм, което не може да покрие разходите на стопаните за всички операции и мероприятия, които трябва да се направят в насажденията. 

 

Сезонът на кайсията вече приключи, само на места има остатъчни количества. Новите сортове имаха добри тонажи, старите сортове, като Унгарската кайсия, не успяха да задържат завръзите и тонажите бяха много ниски”, коментира овощарят. 

При сливата, която се прибира сега, пък ситуацията бе определена като изключително трагична. 

Поради голямата суша тази година сливите са с изключително дребен плод.  Почти няма пазар на сливата за прясна консумация, всичко е за преработка, съответно при големите обеми за преработка и цената е много ниска, а пазарът е ограничен. Изкупуват само винпроми за преработка, за ракия на дребно, както и някои преработвателни фабрики, но те не могат да покрият предлагането, което има”, каза още Николай Колев. 

По думите му допълнителни затруднения с пазара на плодове се създават и от новите изисквания към стопаните за предварително обявяване на количествата, които ще се превозват според Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск