Депутатите приеха промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност на първо четене. От 142-ма гласували едва двама от тях бяха против, а 32 се въздържаха, предаде Агенция „Фокус“.
Танева: Даваме 70 млн. евро само за животновъдите в посока биосигурност
До тези промени се стигна след повишената епизоотична обстановка с чумата по свинете и нуждата от повишаване на биосигурността в стопанствата. С тях се вменяват допълнителни задължения както на стопаните, така и на ветеринарните лекари и на кметовете на населени места.
Една от промените предвижда да отпадне изискването стопаните да подават лично заявление за регистрация. Това може да се направи и чрез кмета, който трябва да им посредничи с областните дирекции по безопасност на храните.
Друга промяна дава възможност да се възлагат мерки за ограничаване и ликвидиране на болести и на изпълнител, различни от БАБХ.
Договорите с ветеринарни лекари вече могат да се сключват на териториален принцип.
За да се гарантира биосигурността ветеринари няма да могат да подписват договори едновременно със собственици на индустриални фермери и с такива на лични стопанства.
Някои депутати не се съгласиха с новите предложения стопаните да не се обезщетяват на пазарни цени, а по цени на производител от Националния статистически институт. Според тях това ще доведе до ликвидиране на лични стопанства, пише БНР.
Министър Танева се съгласи, че вероятно ще има редукция, но няма как – всички стопани трябва да са регистрирани и да изпълняват задължителните мерки за биосигурност.
А за какви точно санкции става дума. Например човек, който отглежда селскостопански животни в нерегистриран животновъден обект, се наказва с глоба от 300 до 1 000 лв., а при повторно нарушение – от 1 000 до 3 000 лв.
Освен това собственик на селскостопански животни, който надвиши определения капацитет на животновъден обект, се наказва с глоба от 200 до 500 лв., а при повторно нарушение – от 500 до 1000 лв.
Създава се нов член, според който човек, който обработва и/или обезврежда странични животински продукти в нерегистрирани обекти, се наказва с глоба от 2000 до 3000 лв., а при повторно нарушение – от 3000 до 5000 лв.
„Очаква се промяната в размера на глобите и имуществените санкции да има дисциплиниращ ефект, а не да доведе до реално увеличаване на събираните такива“, се посочва в мотивите към законопроекта.
3 КОМЕНТАРА
23.01.2020
23.01.2020
23.01.2020