Докато фермерите в Западна Европа отдавна осъзнаха потенциала, който се крие в правилното отглеждане на телетата, у нас тази възможност все още остава подценена. А именно в първите месеци от живота на подрастващите се залагат основите на едно здраво, продуктивно и доходоносно стадо.

Добре гледаното теле е инвестиция, не разход

Ако се осигурят правилните условия – чиста и комфортна среда, добър микроклимат и качествено хранене – всяко теле се превръща в здраво и продуктивно животно, което може да донесе сигурни приходи на фермера.

Днес много български фермери внасят юници от Германия или Дания на цени от порядъка на 4000 евро. Тези животни често се нуждаят от време, за да се приспособят към новите условия, като през този период производителността им е ниска. А междувременно, едно добре отгледано у нас теле би могло да предложи същото – без загуби, без стрес, без рискове.

Когато основата е стабилна, фермерът може да разчита не само на това теле като бъдеща част от основното стадо, но и на възможността да продава излишните животни. Така се създава допълнителен приход, който често остава пренебрегнат.

Групово отглеждане и социализация – първите стъпки към успеха

Чрез преминаването от индивидуално към групово отглеждане в т.нар. иглута телетата се учат да бъдат част от стадо още от първите дни. Това намалява стреса, подобрява имунитета и спомага за по-добро наддаване.
Резултатите в българските ферми, които вече прилагат тази практика, са показателни – по-здрави телета, по-ниска смъртност и по-високи нива на продуктивност в зряла възраст.

Автоматизацията – надежден партньор на модерния фермер

Все повече стопани започват да използват роботи за хранене, т. нар.  „изкуствена майка“ – интелигентни системи за хранене, които предлагат точно дозиране на адаптирано мляко при оптимална температура. Тези машини не само намаляват човешкия труд, но и осигуряват постоянство в грижите, което е ключово в ранната възраст.

Системата следи всяко теле индивидуално – колко пъти е яло, какво количество мляко е прието и дали има отклонения. При нередност подава сигнал и позволява незабавна намеса. Това минимизира риска от здравословни проблеми и ускорява растежа.

По-малко работници, по-малко разходи, по-висока ефективност

Автоматизацията не само повишава сигурността и качеството на грижите, но и оптимизира структурата на труда. Когато процесите са ясно организирани, а броят на хората – намален, отговорностите са разпределени по-добре, а фермата става по-ефективна.

Всичко зависи от мисленето на фермера

Промяната започва от нагласата. Фермерът, който гледа на телето не като на допълнителен разход, а като на основен капитал в стопанството си, вече е с крачка напред. 

Специалистите на Агритоп препоръчват създаване на следните условия за отглеждане ва телета:

•    Да се създадат добри условия за отглеждане;
•    Оптимално хранене с робот – гарантира прецизно, навременно хранене и намалява здравословни проблеми; 
•    По-добро здраве и растеж още от втората седмица;
•    Намалени разходи и по-малко човешки грешки благодарение на автоматизацията;
•    Ясна отговорност и контрол в стопанството, което води до по-висока ефективност.

Екипът на компанията съвместно със своите немски партньори разработват цялостни технологични проекти за подрастващите.

Инвестицията в ранния етап на отглеждане е сравнително малка, но се отплаща многократно – в здрави животни, стабилно млекопроизводство и реална, предвидима печалба.

 

Подкрепете независимата журналистика