Земеделският отрасъл има важен дял в брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. За периода от 2007 г. насам се наблюдава 27% ръст на Брутната добавена стойност на производителността на труда и 13% на инвестициите в сектора. Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева по време на конференция на тема „Еврофондове, публични програми и интелигентен растеж“, съобщиха от агроведомството. 
 
Тя допълни, че инвестициите са насочени към модернизация на стопанствата, постигане на стандарти за безопасност на храни и фуражи, опазване на околната среда, хуманно отношение към животните, както и за въвеждане на нови технологии и модернизация в преработвателната индустрия.
 
 
Зам.-министър Василевa отбеляза, че след присъединяването на страната ни към ЕС се наблюдава силно изразена тенденция на увеличение на българския аграрен износ. По думите й от малко над 2 млрд. лева през 2006 г., в периода 2013 – 2016 г., стойността на експорта на селскостопански стоки се движи вече между 7 и 8 млрд. лева годишно.
 
По време на форума д-р Василева отбеляза, че Общата селскостопанска политика (ОСП) трябва да бъде силна и адекватно финансирана.
 
„Инструменти, които са доказали своята ефективност, като директните плащания и обвързаната с производството подкрепа, е необходимо да бъдат продължени като неотменна част от нея. Директните плащания са един от инструментите, които имат потенциален принос за изпълнението на всеки един от приоритетите. Те са съществен елемент от ОСП, който е доказал своята ефективност“, каза още тя.
 
Според нея трябва да бъдат насочени усилия към постигане на баланс във взаимоотношенията между всички участници в хранителната верига.
 
„От една страна е нужно да бъде постигната добра възвръщаемост за произведената от фермерите продукция, а от друга страна да се противодейства на нелоялните търговските практики“, допълни заместник-министърът.