Нови предизвикателства стоят пред стопаните от цялата страна, които са свързани с изготвянето на споразумения и/или разпределението на масиви за ползване на земеделски земи.

Защо? 

Трудностите идват най-вече от промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) и последващи изменения и допълнения на Правилника за ползването му. 

Сигналите заради неработещата система не закъсняха

В нашата редакция постъпи сигнал от семейна ферма в Златарица, Велико Търново. Стопаните ни разказаха затова колко предизвикателно може да бъде координирането на земеделските земи в България. Фермерите, които от три години обработват земята си според реалните граници заради разногласия с другите арендатори, тази година решават да се споразумеят. Но другите участници не желаят да отстъпят обработваните площи и това води до нужда от служебно разпределение на земите.

Към момента има изготвено доброволно споразумение за 2/3 и служебно за 1/3 от земите в землището на Златарица.

По думите на фермерите от Общинската служба в Златарица са им казали, че не могат да качат споразумението в системата, за да проверят дали служебното разпределение е направено както трябва. Системата не работела и това не зависело от тях, а от Министерството на земеделието.

И така фермерите чакат вече две седмици, без да е ясно още колко време ще отнеме самата проверка.

"Работата на полето чака нас. Времето е подходящо за работа в момента, но ние не можем да работим, докато не се издаде заповед на директора на ОД Земеделие - Велико Търново. Искаме да знаем кой ще поеме отговорност за това, че не по наша вина ще засеем пшеницата през ноември и декември?", обяснява един от стопаните пред Агри.БГ.

В тази връзка потърсихме повече информация от земеделското ведомство. Публикуваме отговорите на въпросите без редакторска намеса.

- Имате ли информация дали и защо общинските службите по места не могат да качват и да проверяват служебните разпределения?

Със Закон за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), (обн. ДВ, бр.33, 12.04.2024 г.) и последващи изменения и допълнения на Правилника за ползване на ЗСПЗЗ (обн. ДВ, бр. 58, 09.07.2024 г.) настъпиха съществени изменения в реда и условията  за изготвяне на споразумения и/или разпределения на масивите за ползване на земеделските земи. 

Веднага Министерството на земеделието и храните възложи изготвяне на промени, състоящи се в ново програмиране на софтуерните продукти, осигуряващи процеса. Важно е да се отбележи, че промените се извършват последователно, а не едновременно. 

Към днешна дата има забавяне, което от една страна е породено от сложност по изпълнението, но от друга страна не се възпрепятства изготвянето на споразуменията и разпределенията.  

Уверяваме, че в най-кратък срок информационната система ще бъде въведена в експлоатация.

В конкретика по казуса Ви информираме, че към момента в Общинска служба по земеделие – Златарица е представено от ползвателите в това землище доброволно подписано споразумение между част от ползвателите /над 2/3 /, изготвено по новите правила – за площи над 2/3 от обработваемите площи в цялото землище. По отношение на неподписалите споразумението е изготвен проект на служебно разпределение от назначената комисия за това землище. 

- Имате ли информация как върви сключването на споразуменията в област Велико Търново?

За област Велико Търново от общо 156 землища към този момент са сключени 39 бр. доброволни споразумения. Сключването на споразумения зависи изцяло от участниците в него и се представят на съответната комисия след подписването им. 

- Кой ще поеме отговорност при евентуално закъсняване със сеитбата и сеитба на пшеницата през ноември и декември и то не по вина на фермерите?

Регистрацията на споразумение и/или разпределение на масиви за ползване не възпрепятстват по никакъв начин обработката на земеделски земи, защото самата регистрация като част от административен процес не изменя параметрите на споразумението и/или разпределението.

 

Агри.БГ продължава да следи темата.