Есенните посеви в Житницата на страната са в много добро, почти отлично състояние, заяви Коста Костов, изпълнителен директор на Асоциацията на българските зърнопроизводители - 2006 в Генерал Тошево.

Това се дължи на благоприятните климатични условия през есента на 2024 г. и зимата на 2025 г.

„Натрупа се оптимална влага. Имахме подходящи условия за развитието на пшеницата и ечемика още от есента“, посочи фермерът. От голямо значение са се оказали и сроковете за сеитба на зърнените култури, посочи Костов.

Коста Костов: От 4-5 години не е имало толкова благоприятни условия за есенните култури.

Още през есента паднаха достатъчно валежи, които позволиха едни нормални срокове за подготовка на почвата и сеитбата на пшеница. Това допринесе за доброто развитие на посевите, добави Кастов. 

Падналите в Добруджа снегове през февруари при температури от минус 15 - минус 19 градуса са изиграли ключова роля за защита на растенията. Така пшеницата не е измръзнала, останала е защитена.  

Земеделските стопани са в готовност за пролетната сеитба. „Към момента влагозапасяването на почвата е между 80-90%. Наличната влага създава добри условия за пролетните обработки и ще подпомогне покълването и поникването на пролетните култури. Колегите вече са приключили с коригиращото торене на есенните култури, започват първото предсеитбено култивиране“, допълни още Коста Костов. 

През есента на 2024 г. стопаните от Добричка област заложиха 1 милион 104 хиляди дка с пшеница. През следващата седмица започва пролетното обследване на площите, което ще обхване 10% от посевите с есенни култури.