КТИ публикува данните за регистрациите на нови зърнокомбайни, обобщавайки информацията за изтеклите 9 месеца на годината.
Сравнението с данните от същия период през 2023-а показва, че спадът в регистрациите при зърнокомбайните е с 35,6%.
Според информацията на КТИ регистрираните до момента машини от този вид са 96. През миналата година до 30 септември те са били 149, а година по-рано - през 2022 (когато е първият пик след големия спад през 2020-а), са регистрирани 195 зърнокомбайна.
На годишна база, разбира се, е рано да се правят генерални обобщения, тъй като стопаните все още прибират реколтата и много зависи с какви средства ще разполагат в края на 2024-а.
Като контекст може да се отбележи, че спадът на годишна база през 2023-а спрямо 2022 е 22,8%. През миналата година са регистрирани общо 169 нови зърнокомбайна, а година по-рано - 219.
От 2008-а година насам най-малко зърнокомбайни са регистрирани през 2016-а - общо 115 машини, но е важно да се отбележи, че година преди това, най-вече заради възможностите от инвестиционните мерки по ПРСР, автопаркът е подновен с подем (регистрираните зърнокомбайни през 2015-а са 337).
Наблюдавайки графиките (виж Инфографиката по-долу) през последните години и ако се водим по логиката за 10-годишния цикъл на машините - би следвало през следващата година да наблюдаваме известен ръст, тъй като машините, купувани през 2015 би следвало вече да се амортизират и възниква нуждата от обновяване.
Много важен фактор през последните години е климатът. Стопаните търсят варианти да се справят със сушата.
Предвид че инфраструктурата за напояване в страната е в трагично състояние, фермерите насочиха инвестициите си към напоителни съоръжения и системи, които да им гарантират напояване и успешна кампания.
Този фокус може да бъде възможна причина за насочването на средства в различна от комбайните посока.
Любопитно ще е да се види и дали при марките зърнокомбайни тенденцията, очертала се през изтеклите вече 9 месеца на годината, ще продължи.
В топ 3 към момента са CLAAS, JOHN DEERE и NEW HOLLAND, съответно с 34, 21 и 18 регистрирани нови машини, според информацията от КТИ.
И при трите марки бе отбелязан спад през 2023-а на годишна база, след впечатляващите резултати през 2022-а.
За сравнение, основният бизнес индекс на пазара на земеделска техника в Европа леко се подобри. През септември той се повиши от-57 до -54 пункта при скала от -100 до +100, съобщава Европейската асоциация на производителите и търговците на агротехника (CEMA).
По отношение на оборотите представителите на индустрията очакват техните компании да регистрират среден спад от 10% за 2024 г.
Прогнозата е за плоска тенденция през следващата година, като очакванията са дъното да бъде достигнато най-късно през 2025 г.
0 КОМЕНТАРА