От началото на годината експерти от Районната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Смолян са се отзовали на общо 27 сигнала за набези от екземпляри от вида кафява мечка, съобщават от инспекцията. 

От направените проверки при 25 от случаите са установени щети от защитения вид върху селскостопанско имущество, а при 2 от случаите не са събрани достатъчно доказателства, че щетите са нанесени от мечка, уточняват инспекторите. 

Кой плаща сметката за опустошени ниви и изядени телета?

За поредна година най-голям брой щети са регистрирани в териториалния обхват на Държавно горско стопанство – Славейно, където от началото на годината са посетени 8 сигнала за щети върху 5 крави, 2 телета и 2 овце. Останалите сигнали са подадени от земеделски стопани от населени места в обхвата на Държавните горски стопанства (ДГС) Борино – 7 броя, Триград – 4 броя, Смилян – 2 броя, Акад. Николай Хайтов, Михалково, Широка лъка и Държавно ловно стопанство „Извора“ – по 1 брой. 

За да могат да получат обезщетения, стопаните трябва да са подали сигнал за нападението в екоинспекцията, напомнят от РИОСВ – Смолян. За всички постъпили сигнали на основание заповед на директора на РИОСВ - Смолян се свиква комисия за констатиране и оценка на щетите. Всички постъпили сигнали се проверяват своевременно, като за всички доказани щети се изготвят предложения за обезщетяване на собствениците. 

Като превантивни мерки за недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество екоинспекцията съветва пашата на животните да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства.

Подкрепете независимата журналистика