Нарастващата опасност от шап в Централна Европа поставя млечните фермери в Полша в състояние на тревога. След като болестта бе потвърдена в Словакия и Унгария, страната предприема спешни действия, за да не допусне разпространението й и на своята територия.
„В момента седим върху тиктакаща бомба“, коментира Tadeusz Mroczkowski, президент на фермерския кооператив Mlekpol.
Кооперативът обединява над 7500 ферми и обработва повече от 2 милиарда литра мляко годишно. С 12 преработвателни предприятия и стабилен износ, Mlekpol вече е въвел допълнителни санитарни изисквания – преустановени са всички несъществени посещения във фермите, а контролът върху хигиената е засилен.
„Ако болестта бъде открита тук и продължи да се разпространява в Европа, износът ни може да бъде напълно блокиран“, предупреди Mroczkowski.
Полша реализира около 30% от млечната си продукция на външни пазари и евентуално огнище би нанесло сериозен икономически удар на сектора. Това разбира се важи и за другите държави.
И правителството не крие загрижеността си. Заместник-директорът в Министерството на земеделието и развитието на селските райони Роберт Пилат потвърди, както и Агри.БГ писа, че вече има регистрирани случаи на шап в части от Словакия, Унгария и Австрия. В Полша към момента няма доказани случаи, но рисковете са реални.
„Темата стана особено актуална и трябва да подходим с повишено внимание“, подчерта Пилат.
Шапът е силно заразно вирусно заболяване, засягащо чифтокопитни животни като говеда, овце и прасета. Не представлява риск за хората, но последиците за селското стопанство могат да бъдат драматични – масови евтаназии, ограничения в придвижването и забрани за износ.
Притесненията от шап се появяват в момент, когато секторът така или иначе е подложен на натиск – високите разходи за енергия, сушата и новите регулации в рамките на Зелената сделка вече създават сериозни затруднения. От Mlekpol посочват, че именно малките производители са най-уязвими, като немалко ферми са били принудени да прекратят дейност, подобно на България.
Но въпреки усилията и адаптацията, с разпространението на шапа в съседни държави, тревожността сред фермерите в Полша нараства.
В този контекст темата е актуална и за България – превенцията и ранната реакция остават ключови за опазване на животновъдството и защитата на земеделските производители от сериозни икономически щети.
Всички са нащрек заради заплахата от шап
Случаи в съседни държави налагат засилени мерки за биосигурност в редица държави


Свиневъди: Трябват ни големи кланици и нишови продукти
Имаме много потенциал в тази посока, за да намалим себестойността и да добавим стойност към продукцията, категорични са от бранша

Овцевъди: Стремим се да сме максимално независими от човешкия фактор
Не изключваме да пасем овцете и с дронове, коментира пред Агри.БГ Димитър Николов от ферма “Багри”

Как известната румънска овцевъдка Флори угажда на всичките си клиенти
Фермата й се намира в окръг Тимиш. По традиция тя произвежда овче сирене. Наскоро е започнала да прави и извара

Априлски неволи: Да доиш овце на -4°C
Заради студа един от работниците на животновъда Йон просто си тръгва
0 КОМЕНТАРА