Детайлно проучване на допълнителните неземеделски доходи на фермерите бе направено по време на последното преброяване в селското стопанство в Германия. То показва, че все по-малко фермери могат да се издържат само със земеделие. Те са принудени да полагат труд и в други сфери, за да оцелее бизнесът им, съобщава Agrarheute. 

Чесънът, който сплотява, и производителите, които взаимно си помагат

Това, което не е изненадващо, е, че неселскостопанският допълнителен доход е предимно свързан със земеделието. Проучването показва още, че олям брой фермери работи на непълно работно време. От 263 500 селскостопански предприятия, регистрирани в селскостопанското преброяване през 2020 г., 111 700 са зависими от неземеделски допълнителен доход. Това са 42% от всички регистрирани компании. За съжаление статистиката не казва колко от тях са станали „истински фермери на непълно работно време“. 

В сравнение с предишното цялостно земеделско преброяване от 2010 г., 35 600 ферми (над 12% от всички предприята) са преустановили дейност и са напуснали селското стопанство - това е най-малко 12 процента от всички предприятия. 
През същия период броят на предприятията с неземеделски допълнителен доход се е увеличил с 19 600 или с 21% - а именно от 92 100 на 111 700. 

Данни сочат, че е икономическите условия са станали значително по-трудни за фермерите. 

Какви са източниците на допълнителен доход? 

Досега двата най-важни неселскостопански източника на доходи са горското стопанство - т.е. земеделските гори - и производството на възобновяема енергия. Приходите от тези две направления са най-важният допълнителен източник на приходи съответно за 34% и 31% от компаниите. Интересното е, че преди 10 години възобновяемите енергийни източници, с дял 37%, са били доста по-напред от допълнителните приходи от горското стопанство с малко под 23%. Тук има значителна промяна в полза на горската индустрия. 

На трето място в класацията на най-важните неземеделски доходи е работата за друг селскостопански бизнес. Друг важен стълб за много компании е директният маркетинг и собствената преработка на селскостопански продукти. Тук участват 18% от компаниите – в сравнение с 13% преди 10 години. 

Други допълнителни източници на доходи са предлагане на езда на коне, преработка и препродажба на дървесина, дейности в сектор туризъм и свободно време, риболовна промишленост, занаятчийски дейности. 



Вижте още:

Еднодневните трудови договори – тихият кошмар на производителите

Земеделските стопани не чувстват стабилност и сигурност за поминъка си

Пчелари отчитат до 70% по-ниски добиви тази година