През първата половина от следващата седмица вегетационните процеси при зимните житни култури и зимната рапица ще протичат с ускорени темпове при наднормени топлинни условия. 

Фермери, вижте какво ви готвят политиците

В края на периода се прогнозира лабилизиране на времето и промяна в агрометеорологичните условия. Това се казва в агрометеорологичната прогноза на НИМХ. 

Очаква се понижение на температурите, но стойностите им ще останат над биологичния минимум, необходим за вегетацията на засетите пшеница, ечемик и рапица.

През периода при пшеницата и ечемика, в зависимост от сеитбените дати ще протичат различни фази – при рано засетите посеви през октомври, ще се наблюдава листообразуване и фаза трети лист, прогнозират специалистите. 

При по-късните посеви със зимни житни култури, засети в началото на ноември, ще протича поникване. При рапицата ще се осъществява листообразуване. Падналите повсеместни, наднормени валежи през октомври осигуриха необходимата влага в почвата за нормалното протичане на началните етапи от развитието на есенните посеви.

През периода съществени валежи не се прогнозират и условията ще бъдат подходящи за извършване на сезонните агротехнически дейности – провеждане на дълбока оран и предсеитбени почвообработки, довършване сеитбата на зимните житни култури.

Условията ще позволяват провеждане на фитосанитарните мероприятия в трайните насаждения и третиране на засегнатите овошки от струпясване, бяла ръжда, къдравост и др. Периодът е подходящ за засаждане на млади овощни дръвчета.