2022-а година ще започне с топло за сезона време. Средноденонощните температурни стойности в по-голямата част от полските райони на страната ще са близки до биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Писмата за одобрение по мерки 10 и 11 вече са в СЕУ

В крайните южни и югоизточни райони ще се създават условия за протичане на слабо изразена вегетация при есенниците, но тя няма да доведе до промяна във фенологичното състояние на културите, подчертават агрометеоролозите.

Посевите с пшеница и ечемик встъпиха в зимата в различни фази. Късно засетите, в края на есента, зимни житни култури в агростанциите Бъзовец, Николаево, Казанлък, Кюстендил, Чирпан, Хасково и Сливен са във фаза поникване. При ноемврийските посеви в Кнежа, Търговище и Пазарджик преобладава фаза трети лист. Във фаза братене, подходящата за зимуване фаза, са засетите в агротехнически срок есенници в агростанциите Новачене, Павликени, Пловдив, Любимец, Ямбол, Провадия, Д.Чифлик и Карнобат. 

В края на първата седмица от януари времето ще се промени. Очакваното застудяване ще предотврати нежелателната вегетация при зимните житни култури, която би довела до разкаляването на посевите и намаляване на тяхната студоустойчивост. През второто и третото десетдневие агрометеорологичните условия ще се определят от температури близки до климатичните норми и ще поддържат в покой есенните посеви. 

НИМХ: Прогнозираните минимални температури, между минус 10-15 ℃, в условия без снежна покривка и при по-продължително задържане, ще застрашават от измръзване късно засетите посеви. 

Стойности под 10 ℃ са критични за зимните житни култури във фаза поникване, а под минус 13 ℃ и за тези, във фаза трети лист.

Очакваните около нормата за месеца валежи през януари, ще увеличават почвените влагозапаси в еднометровия и двуметровия слой. В края на декември влагозапасите при пшеницата в еднометровия почвен слой в по-голямата част от полските райони бяха с нива над 90% от ППВ (пределна полска влагоемност), припомнят агрометеоролозите.

През януари по-подходящи условия за провеждане на зимни резитби при овощните култури ще има в края на второто и през повечето дни от третото десетдневие.