През март температурите ще бъдат около и над климатичните норми, а валежите – около и под нормите за месеца, прогнозира агрометеорологът Дукена Жолева.

Четете още: Експерт: След мразовете проверете лозите за повреди

През първата половина от първото десетдневие прогнозираните температури ще бъдат в граници, които ще задържат развитието на земеделските култури. 

През втората половина от десетдневието се очаква съществено повишение на температурите. Средноденонощните им стойности ще достигат и надвишават биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. 

Прогнозираните наднормени температури през второто десетдневие на март ще активизират вегетацията на есенните посеви. През този период част от намиращите се във фаза трети лист посеви с пшеница и ечемик ще встъпят във фаза братене. 

През третото десетдневие очакваните температури, около и над климатичните норми, ще поддържат активни вегетационните процеси при земеделските култури. В края на месеца при братилите през есента зимни житни култури ще се наблюдава увеличение на коефициента на братене.

През март при овощните култури ще протичат фазите набъбване и разпукване на пъпките. В края на месеца при ранноцъфтящите видове – бадем, кайсия и праскова, ще се наблюдава фаза цветен бутон, а на отделни  места в южните райони – и начало на фаза цъфтеж. 

През месеца прогнозираните минимални температури – до минус 7°С, ще представляват опасност за овошките във фазите бутонизация и цъфтеж.  

Валежите през март ще повишават влагозапасите в 100-сантиметровия почвен слой. 

В края на февруари в по-голямата част от страната, с изключение на места в източните райони, нивото на влагозапасите при зимните житни култури в еднометровия слой е ниско за сезона – в част от Дунавската равнина и южните райони под 70% от пределната полска влагоемност (ППВ). 

Обикновено в края на зимата, в години без климатични аномалии, почвените влагозапаси в еднометровия слой достигат нива до ППВ. 

През март по-подходящи условията за предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване с ранни и средноранни пролетни култури, ще има през втората половина от месеца. 

В средата на март започва агротехническият срок (15-20 март) за сеитбата на слънчоглед в Южна България, а в средата на третото десетдневие (25 март – 5 април) – в Дунавската равнина, припомнят от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
 

Подкрепете независимата журналистика