През януари агрометеорологичните условия ще се определят от динамично време, с редуващи се периоди с наднормени, близки до нормата и поднормени температури, прогнозира агрометеорологът Дукена Жолева.
Четете още: Как климатичните промени променят българското земеделие?
Успешното зимуване на есенните посеви ще зависи от фенологичното им състояние, от стойностите на минималните температури и в голяма степен от наличието на трайна снежна покривка.
През повечето дни от януари прогнозираните стойности на средноденонощните температури ще бъдат в граници, които ще поддържат в дълбок покой зимните житни култури. Изключения са възможни през относително по-топлите периоди по Черноморието и по долината на река Струма, където част от есенните посеви ще преминават от дълбок в относителен покой, но е малка вероятността за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури.
Посевите с пшеница ще зимуват в различни фенологични фази. Преобладават тези във фаза трети лист. Във фаза братене, подходящата фаза за зимуване, са посевите на места в Североизточна България (Шумен, Търговище, Силистра, Провадия). В западните райони (агростанции Бъзовец, Кнежа, Лозен, Кюстендил, Сандански), вследствие продължителното есенно засушаване и късните сеитби, част от зимните житни култури са в начален стадий от развитието си – във фаза поникване. Тези посеви са неукрепнали и ще бъдат най-уязвими на ниските отрицателни температури през месеца.
През януари прогнозираните минимални температури, на места до минус 20оС – 15оС, в условия без снежна покривка и по-продължително задържане, ще бъдат критични за небратилите посеви. Стойности под минус 16-17оС са опасни за пъпките на по-слабо студоустойчивите десертни сортове лози.
През месеца очакваните валежи, около и над климатичните норми, ще увеличават влагозапасите и в двуметровия почвен слой. Валежите през декември, надвишили на много места в страната два пъти месечната норма, рязко увеличиха почвените влагозапаси. В началото на зимата в по-голямата част от полските райони нивото на влагозапасите в 100-сантиментровия почвен слой при есенните посевие е над 85-90% от ППВ.
През януари по-подходящи условия за провеждане на резитби в овощните масиви ще има в началото на месеца, в края на второто и през първата половина от третото десетдневие, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
0 КОМЕНТАРА