Изпращаме юли и посрещаме август с горещо време. В повечето от дните през следващите две седмици ще е слънчево, с незначителни смущения и дневни температури над обичайните за сезона.
Агрометеорологичните условия ще се определят от относително сухо време и температури около и над климатичните норми за края на юли и началото на август, сочи агрометеорологичната прогноза на НИМХ.
Падналите валежи през изтеклия период закъсняха за част от по-късните пролетни култури,отглеждани при неполивни условия.
Сериозни повреди, причинени от задълбочилото се засушаване, са регистрирани при посевите със слънчоглед (40-50%), царевица (80-90%) и полски фасул (90%) в североизточните райони на страната (агростанция Силистра). Част от късните хибриди царевица, в следствие дефицита на влага, ще бъдат силажирани преди да встъпят в репродуктивен стадий от развитието си.
Наднормените юлски температури скъсиха междуфазните периоди в развитието на пролетниците. В края на юли при слънчогледа в Южна България,15-20 дни по-рано от обичайните срокове, ще се наблюдава фаза узряване (Пловдив, Хасково, Любимец, Ямбол). През периода ранните хибриди царевица ще встъпят във восъчна зрелост, при средно ранните – ще се наблюдава фаза млечна зрелост, а при по-късните хибриди царевица, отглеждани при поливни условия, ще се осъществява формиране и наливане на зърното.
През следващия период при овощните култури трябва да се следи за вредната на второто поколение плодови червеи. Засегнатите от падналите градушки в края на изтеклия период овощни и зеленчукови култури е препоръчително при първа възможност да се третират с медсъдържащи фунгициди. При необходимост растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат при температура под 25 ºС, с препарати с подходящ карантинен срок съобразен с периода на зреене на културите.
Първата пълна седмица на август също ще е гореща, с температури от 35 до малко над 40 градуса. Ще е преобладаващо слънчево. Предварителните прогнози допускат кратки следобедни валежи с гръмотевици в някои югозападни райони в дните 6-7 август.
Жегата е сериозна причина за висок риск от разпалване на горски и полски пожари. Очакваните валежи в близките две седмици са локални и няма съществено да повлияят на опасността. Най-уязвимите региони остават Дунавската равнина, обширни територии от Горнотракийската низина, планините по западната ни граница, Средногорието, Източните Родопи и цялата долина на река Струма.
0 КОМЕНТАРА