Създадена през 1892 г. опитната изба в Института по лозарство и винарство в Плевен (ИЛВ) е призната за една от най-старите изби у нас. Избата е изградена към съществуващото вече в Плевен лозаро-винарско училище, а после преминава и към института, разказва доц. Татяна Йончева, технолог и научен секретар на ИЛВ. 

“Институтът има две винарски изби - едната е производствена, където се произвеждат вината за продажба, и опитна - където се работи изцяло по научната работа”, разказа още доц. Йончева и допълва: “Самата изба е построена така, че е вкопана в склон и температурата по естествен начин целогодишно се поддържа в интервала 15-17 градуса. Стените на избата са покрити с благородна плесен, която е подобна на плесента в избите на район Токай в Унгария и която спомага за поддържането на оптимална относителна влажност, подходяща за съхранение, стареене и отлежаване на вината”.

Ще замени ли Маврудът Южна със Северна България заради климата?


В старата изба има и енотека, която представлява колекцията от вина, като се съхраняват експонати от първите реколти на самата изба от 1892 г. 

“Тук на най-горния ред са вина, произведени точно от тези първи реколти на избата, а след това хоризонтално по редици са подредени вина, които са произведени от сортове, създадени в института, вина произведени от местни сортове и вина, произведени от интродуцирани сортове. Понастоящем продължаваме да обогатяваме нашата енотека, като всяка година най-доброто от всяка реколта бутилираме и съхраняваме за след 100 г за поколенията след нас”, разкрива още тайните на опитната изба доц. Татяна Йончева. 

В Института по лозарство и винарство  научно-изследователската работа се провежда в няколко направления. Първото е селекция на лозата, създаване на нови десертни и винени сортове лози, като приоритет е повишената устойчивост на студ и на болести. Разработват се различни технологии за производство на лозов посадъчен материал, за отглеждане на лозовите насаждения и технологии за наторяване, напояване, резитби, формировки. Изпитват се различни продукти за растителна защита за борба срещу болестите, плевелите и неприятелите в лозовите насаждения. 


“Резултат от всички тези експерименти завършва тук при нас в тази изба, за да проследим влиянието им върху състава на гроздето, на виното и съответно качеството - органолептичните характеристики на вината”, казва още доц. Йончева. 
През годините в избата са правени опити за производство на пенливо вино по стара технология. Има създадена и колекция от подарени вина от цял свят. Днес обаче всички стари бутилки в енотеката и избата имат само колекционна стойност, разказват специалистите. 


Институтът по лозарство и винарство е част и от винената карта, която представя най-добрите изби от Северозападна и Централна България и се организират редовно дегустации на собствено производство вина