Българската селекция царевица става все по-търсена, а количеството на семената с всяка изминала година се увеличава, констатират производители. Един от големите семепроизводители на царевица е и самият Институт по царевицата в Кнежа, който към момента заема над 10% от пазара на семена. 

Специално за Агри.БГ доц. Емил Василев от отдел “Селекция и семепроизводство” на института препоръча някои от най-добре представящите се хибриди в условията на променящия се климат. 

От група 300 препоръчвам хибрида “Кнежа 310”. Това е един много не толкова нов, но стабилен хибрид. Ние правим семепроизводство и го предлагаме в онези райони, където имат нужда от по-ранни хибриди. От група 400 - средно ранните хибриди, препоръчвам “Кнежа 435”, който също не е нов сорт, но е много стабилен като добиви. Много добър е и хибридът “Кнежа 461”, коментира доц. Василев.

В групата на средно късните хибриди - 500 - специалистът по царевица препоръча като най-високодобивни хибридите “Кнежа 561”, “Кнежа 560” и “Кнежа 564”.

“Между тези три хибрида няма голяма разлика, те са добри, със стабилни добиви”, допълни още доц. Емил Василев. 
От група 600 - за зърно при поливни условия - специалистът препоръча стопаните да засяват “Кнежа 683А”. Ако царевицата се отглежда при поливни условия, тогава на декар трябва да се заложат 6000-6500 растения, а когато царевицата е за силаж без поливане - задължително 7500 растения на декар. 

 

Доц. Емил Василев препоръча при условията на суша и горещини, каквито бяха през тази година, стопаните от Северна България да засеят на 30-35% от площите си ранния хибрид “Кнежа 310”, на около 40% - средно ранния хибрид “Кнежа 435”, а от по-късните хибриди да заложат около 20% от “Кнежа 561”, допълни още специалистът.