Насърчаване на младите фермери и справедливо разпределение на субсидиите - това са част от акцентите във визията за развитие на аграрния сектор на Европейския съюз до 2040 година.
Планът за развитие беше представен през миналата седмица от еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен.
„В тази своя визия ЕК обръща специално внимание и на справедливото разпределение на надценките и печалбите по агрохранителната верига”, обясни за Дарик радио експертът по земеделски политики и основател на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова.
Колко е важно да четем внимателно визията на Комисията за сектор земеделие?
„На много от нас, може би и въобще на обществото, такива документи са изключително неинтересни, много неясни. Затова нека първо да кажем какво е това „Визия” и защо е толкова важна?
Важна е, защото тя показва пътя на работа и развитие. Това е пътна карта! Тя показва посоките, които Брюксел, в лицето на Европейска комисия, би искал да види бъдещето на земеделието на Европейския съюз до 2040 година. И всъщност би трябвало след този документ, вече на база на него да се правят отделните политики. Тази, която обаче нас ни касае е Общата селскостопанска политика!
Но тук, в документа, във визията всъщност се казва - ние не говорим само за ОСП, ние ние казваме всички политики които се отразяват върху земеделското производство, земеделските производители, потребителите... цялата агрохранителна верига.
Тук всички заинтересовани страни ще могат да си кажат мнението по споменатите политики. И така започва този процес... А вече към средата на тази година можем да конкретни политически предложения, облечени вече чрез законодателни актове”, обясни Боянова.
Четири приоритета постави Европейската комисия при представянето на визията си за селското стопанство в амбициозна пътна карта за бъдещето на сектора.
Първият приоритет поставя акцент върху стабилността и насърчаването на младите хора да влязат в професията, включително чрез справедливи доходи и по-добре насочена публична подкрепа. Втората важна цел е даването на приоритет на продоволствената сигурност и суверенитета, като се подобри конкурентоспособността на фермерите. Насърчаването на стопаните към прилагането на по-щадящи природата практики е третият важен акцент в програмата на ЕК. Четвъртият основен приоритет в новата пътна карта на сектора е гарантирането на справедливи условия на живот и труд в селските райони.
Светлана Боянова също отбеляза някои от акцентите в тази визия, включително и подкрепата за активните земеделски потребители.
„Въпросът е доколко реалистично може да се приложи тази Визия на ЕК. Връзката с многогодишната финансова рамка тук не е представена! И тъук е нормално да си зададем въпросите – дали ще има достатъчно пари? В какъв размер ще бъдат те? Как ще бъде разпределението, защото във Визията се казва, че ще бъде предоставена по-целенасочена подкрепа – само върху тези, които активно ангажирани! Подчертавам – активно! Това може би ще ни напомни на понятието „активен фермер”? А екосхемите? Всяка една дума означава нещо, свързано с подкрепата и с парите!”, обясни още Боянова.
По-нататъшното опростяване на европейските политики и увеличаването на възприемането на иновации и цифровизация са предпоставки за всички действия, описани във визията, се казва в съобщението от ЕК.
По-късно през 2025 г. Комисията ще предложи цялостен пакет за опростяване на текущата селскостопанска законодателна рамка заедно с цифрова стратегия на ЕС за селското стопанство в подкрепа на прехода към земеделие, готово за цифрови технологии.
