Комплексни са причините за високата смъртност в пчелините тази зима, но няколко основни фактора повлияха на запазването на полезните насекоми през последните месеци. 
Какви са основните пречки пред запазването на броя на пчелните семейства, Агри.БГ разговаря с доц. Юлиян Станчев, дългогодишен пчелар и председател на Областния пчеларски съюз в Плевен. 

На първо място, специалистите съобщават за ненавременно третиране срещу акара вароа, който може да унищожи цялото пчелно семейство. 

И в моя пчелин има смъртност, не малка. Аз имам голям опит в борбата с акара и не смятам, че  причината е акарът вароа, поне при мен. Причините се крият и в натрупаните пестициди, което се установява в другите страни, пък и в България. Едно изследване показва, че има в зимната храна на пчелите различни вещества, които не трябва да са там. Тези вещества идват и от пчеларството, и от земеделието, и това се отразява на развитието на семействата”, коментира доц. Станчев. 

 

По думите на пчеларя, който тази година е загубил почти 50% от пчелните семейства високите температури през миналото лято са отслабили кошерите.

Пчелните семейства отслабнаха, макар че аз подхранвах през лятото и с белтъчна храна, и със сироп, но няма ли в природата цъфтяща растителност, не е достатъчно”, допълни той. 

Според оценките му фактор за загубата на кошери е и т.нар. хронична токсичност - натрупване на някои вредни вещества, които идват и от пчеларството, и от земеделието. 

Препаратите с активно вещество хлорпирифос, което е забранено за употреба от 5-6 години, много се харесваха от земеделците, но се откри, че се натрупва и от всички активни вещества то най-често се срещаше в меда. Макар да е забранено, и сега се открива. Имаме съмнения, че в България се използват забранени вещества за пръскане, внесени от Турция и все настояваме за засилен контрол по границите, но го няма”, констатира доц. Станчев. 

Практиката му през тази година показва, че по-голяма смъртност има в пчелините в селата, за разлика от тези извън населените места. 
Според него причина за това е употребата на препарати за растителна защита в личните стопанства без спазване на правилата за третиране. Липсата на достатъчно цъфтяща растителност също оказва влияние върху здравето на пчелните семейства. 

Сега трябва да подпомогнем развитието на пчелните семействата и да следим за зарази - нозематоза, вароатоза и др. При нужда, трябва да се предприемат мерки и да се стимулират семействата да се развиват, тъй като след 1 месец е първата основна паша - акациевата, и дотогава трябва семействата да са силни”, категоричен бе доц. Юлиян Станчев. 

По думите му загубите на пчелни семейства тази година ще се покриват няколко сезона напред, а стопаните се нуждаят от подпомагане от държавата, за да могат да се съвземат.