Дългогодишните усилия на поколения шведи в сферата на лозарството започват да се отплащат. Далеч на север от емблематични винени региони като Бордо и Тоскана, Швеция е свидетел на процъфтяваща лозарска индустрия и първо поколение винопроизводители, които се опитват да намерят ниша за себе си, съобщава Mundo Agro Pecuario. 

По-скъпо и по-малко винено грозде прогнозират производители

Възходът на винарните толкова далеч на север се дължи до голяма степен на развитието на нови сортове грозде през 60-те и 70-те години на миналия век, като например Solaris, което е разработено да бъде устойчиво на болести и е основното грозде, отглеждано в лозето Selaon, на час западно от Стокхолм, казва 64-годишната Лена Магнергард. 

Тъй като няма как да черпи опит от своите баби и дядовци, тя търси знания сама. Лена по професия е специалист по комуникации. Преминава обучение по сомелиерство и се посвещава на лозарството и производството на вино. Със съпруга й Ерик Бьоркман са собственици на най-северното лозе в страната. С общи усилия произвеждат първото си вино през 2021 г. 

Магнегард си дава сметка, че постоянно трябва да се учи. С колегите й възприемат Франция като златен стандарт. Сортовете, които се отглеждат в Швеция, са студоустойчиви. Те се нуждаят от по-малко време между цъфтежа и беритбата. Добре понасят краткото и по-студено лято. В южните части на страната може да се срещне сортът Thora. По-рядко и по-известни сортове като Пино Ноар. 

За френския винопроизводител Ромен Шичери, който започва работа в лозето преди три години с колегата си Ема Берто, Швеция е „нова детска площадка“. 27-годишният винен специалист признава, че „не са очаквали толкова много сортове да бъдат успешни“.

След като анализирахме климатичните данни, разбрахме, че има потенциал за много сортове, а не само за хибридни сортове, които са интересни, но не и единственото решение“ за шведските почви, добавя той.

В Швеция винопроизводството набра скорост през последните години и страната вече е дом на около 50 търговски лозя с различни размери. В момента се обработват 200 хектара - цифра, която, макар и двойно по-голяма от тази преди пет години, е малка в сравнение с 800 000 хектара, предназначени за лозарство във Франция. 

За блестящото бъдеще на шведското вино може да предположим и от предстоящата либерализация на строгия алкохолен монопол в Швеция. През юни правителството обяви, че иска да позволи на пивоварни, дестилерии и винопроизводители да продават алкохолни напитки директно на клиенти, които посещават техните операции. Освен в барове и ресторанти, шведите могат да купуват напитки с алкохолно съдържание над 3,5 процента само в държавни магазини, наречени Systembolaget, и в някои оторизирани търговци на дребно в селските райони. Предложението да се позволи на винопроизводителите да продават три литра вино на посетителите в момента се преразглежда, но правителството заяви, че се надява то да бъде приложено през първата половина на 2025 г. Така за първи път шведите ще могат да се конкурират при равни условия с останалия свят на виното. 



Вижте още:

НАП: Виненото грозде се използва често в схеми за измами с ДДС

Лозари и винопроизводители излизат на протест

Кои болести застрашават лозята тази година?