Трудно е да се каже къде започва и къде свършва веригата от проблеми за земеделските стопани у нас. Суша, лоши климатични условия, ниски добиви, висока себестойност. Една от брънките е реализацията на реколтата и цените.
„Пазарът на зърно е труден и муден. Как ще се случи? Ето сега търговци обявиха наличие на алфатоксини, което неминуемо ще повлияе върху реализацията“. Това коментира за Агри.бг Коста Костов, изпълнителен директор на Асоциацията на българските зърнопроизводители – 2006 в Генерал Тошево.
„Доколко са верни тези изследвания за алфатоксини на 100 %, откъде са пробите – не можем да кажем. Нямаме информация“, допълни земеделецът. По думите му това е поредната "капка" към огромното море от проблеми в родното земеделие.
Към момента при реализацията на зърното фермерите не откриват икономическа логика. Разходите по производството са ясни, въпросът е в приходите, посочва фермерът.
Препарати, торове, семена са скочили в пъти, до 2-3 пъти, докато цената на продукцията пада.
„През последните години отчитаме минуси, много минуси. Частни съдебни изпълнители вече чакат да влязат при някои колеги“, допълва Костов. През последните четири години все повече са тежестите пред земеделските стопани, които са на ръба на финансов колапс. „Влагаме много, а приходи няма. Самите сметки го показват“, посочва още земеделецът и започва с числата:
Офертите за слънчоглед в момента са от 880 до 910 лв./тон. Добивите в региона са 160-180 кг/дка. При царевицата жътвата до момента е с резултати от средно 280 кг/дка при цена от 350 лв./тон. Единствено при пшеницата в Добричка област добивите бяха сравнително добри – 550-600 кг/дка. Търговията обаче е на нива 380-400 лв./тон. При ечемика добивите също са сравнително високи – 600 кг/дка, но изкупуването му е на 280 лв./тон.
„При тези цени всички анализи на приходи и разходи са красноречиви. Освен това предстои изплащането на ренти“, разяснява още Коста Костов. В Добричка област собствениците на земя получават най-големи суми, в пъти повече в сравнение с останалите части на страната. През миналата година земеделските стопани изплатиха средно по 105 лв./дка, а през 2022 г. средно по 125 лв./дка. В момента очакванията към фермерите са изключително високи.
Най-спешно е обаче на този етап фермерите да намерят пари за есенната сеитба, защото само в Добруджа предстои кампания по засяване на 1 милион 300 хиляди декара с пшеница и ечемик.
3 КОМЕНТАРА
15.10.2024
14.10.2024
14.10.2024