В момента поливният сезон се извършва по график и вода се подава към земеделските стопани. Това стана ясно от думите на аграрния министър Георги Тахов по време на изслушване в Пленарната зала

Парламентът изслуша служебните министри на околната среда и водите Петър Димитров, на земеделието и храните Георги Тахов и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, както и служебния заместник-министър на енергетика Георги Самандов за задълбочаването на водната криза в страната.  

Министър Тахов представи детайлна справка за валежите в страната, засушаването и водния обем на язовирите в България, които се ползват за осигуряване на вода за напояване на земеделските площи

По данни на НИХМ през последните месеци са регистрирани по-високи температури и по-малко валежи”, уточни министър Тахов. 

Той успокои депутатите, че ежедневно се следят нивата на язовирите, които осигуряват вода за напояване на земеделските площи.

Язовирите Домлян, Тополница и Пясъчник са с по-ниски водни обеми. Към края на месец август язовир „Жребчево” също е с по-нисък обем”, обясни ресорният министър. 

           Инвестициите в съоръжения на „Напоителни системи“ ЕАД осигуриха 50% икономия на вода и увеличаване на поливните площи с над 38 000 дка, заяви още министърът на земеделието. 

Министър Тахов посочи, че в края на ноември 2023 г. между Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие“ и „Напоителни системи“ ЕАД са подписани 24 договора за безвъзмездна финансова помощ за рехабилитация на хидромелиоративни съоръжения по подмярка 4.3 от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. Възстановяват се участъци от главните напоителни канали, дюкери и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години, като са подбрани най-амортизираните съоръжения на територията на цялата страна. 

Към момента са завършени обектите на клон „Средна Тунджа“ – гр. Сливен, клон „Тополница“ – гр. Пазарджик, клон „Марица“ – гр. Пловдив, клон „Хасково“ и клон „Шумен“. Към края на поливен сезон 2024 се очаква „Напоителни системи“ да е доставило вода за напояване до над 440 000 дка или с около 60 000 дка повече спрямо поливен сезон 2023, и да е реализирана значителна икономия на вода, отчете министър Тахов. Той съобщи, че за следващия програмен период „Напоителни системи“ предвижда проектиране и строително-монтажни работи на 41 хидромелиоративни съоръжения за напояване на земеделски култури по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., а именно: напоителни канали, помпени станции, тръбопроводи, дюкери и изравнители.

Министър Тахов запозна народните представители с планираната от МЗХ пълна инвентаризация на сегашното състояние на поливните площи, стопанисвани от „Напоителни системи“.

"За мен цел номер едно като служебен министър е да започне изграждането на устойчива и модерна система за напояване, без която няма как да осигурим конкурентоспособност за нашите земеделски стопани на единния европейски пазар", посочи министър Георги Тахов.

„Основен фактор за намалените водни ресурси са хидроклиматичните условия”, каза по време на изслушването в Парламента министърът на околната среда и водите Петър Димитров.

"Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, на снежна покривка, меката зима, липсата на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които се отразяват и водят до намаляване на повърхностния воден оток и на плитките подземни водоносни хоризонти”, обясни той.

 

Екоминистърът представи графика, като уточни, че липсва пролетното пълноводие. Димитров каза още, че данните на Националния институт по метеорология и хидрология, който изпълнява мониторинга на климатичните фактори и количеството на водите, сочат, че обемът на речния оток общо за страната за юни 2024 г. е със 72% по-нисък спрямо година по-рано. Най-ясно е изразено това в Дунавския регион, където общият речен оток е с 82% по-нисък от измерения през същия месец на миналата година.

За юли 2024 г. общият оток за страната е с 50% по-нисък от юли 2023. Най-сериозно намаление има в Западнобеломорския регион с 63%. За август данните са подобни.