През 2024 г. над 120 големи селскостопански компании в Румъния са излезли в несъстоятелност. Очакванията са броят им още повече да се увеличи през предстоящата 2025 г., информира Agrointel. 

Агроном от Румъния: No-Till земеделието е бъдещето

Селскостопанската индустрия се очаква да се сблъска с големи дисбаланси през следващата година, поради големия брой компании, които няма да могат да плащат задълженията си, прогнозира INFINEXA, румънска предприемаческа компания с активи от над 150 млн. евро под управление. Тя е специализирана в преструктуриране и финансиране на компании в затруднено положение. 

Според Раду Тудор, старши партньор в компанията, икономическите последици от сушите тази година все още не са видими. Удар върху сектора ще дойде и в резултат на правителствените и търговските мораториуми, които само отлагаха дълговете на компаниите, но не ги анулираха. 

На 1 август 2025 г. те изтичат, но наредбите и всички, които са се възползвали от помощта, са застрашени от несъстоятелност. Затова ще станем свидетели на значително нарастване на броя на фалитите в селското стопанство. Тази година половината от компаниите с проблеми отидоха директно в несъстоятелност, отбелязва Тудор.

Според статистиката на INFINEXA между 1 януари 2024 г. и 30 септември 2024 г. са подадени 123 искания за откриване на колективни производства по несъстоятелност на фирми от селскостопанския сектор. 66 от тях вече са допуснати от съда.

Близо 50% от компаниите, чиито заявки бяха приети, директно обявиха фалит. По принцип те нямаха шанс да се възстановят, отбелязва експертът.

Съвсем скоро изтичащите срокове по мерки, взети от правителството в подкрепа на фермерите в Румъния, както и неблагоприятните климатични условия ще повлияят негативно на сектора през следващите месеци. 

Последното проучване на Европейската обсерватория за сушата, проведено през септември 2024 г., показа, че Източна Европа е изключително засегната от сушата. Повече от половината от повърхността на Румъния е класифицирана като критична. Всъщност малко над половината (56,63%) от повърхността на страната ни е земеделска земя (13,5 милиона ха), от които 12,59% (1,7 милиона ха) са засегнати от суша по отношение на пролетните култури през 2024 г., според национални проучвания.
 




Вижте още:

Как Украйна продължава да е в челните позиции по износ на зърнени култури?

Най-големият овцевъд в Румъния е задържан за кражба на субсидии

Овощари: Голям проблем е постигането на конкурентоспособни цени