Съвременните предизвикателства пред земеделието и опазването на околната среда изискват иновативни подходи и устойчиви практики. Божидар Петков, биологичен производител от село Дълбок дол, община Троян, споделя как неговото стопанство прилага добри земеделски практики с акцент върху намаляването на въглеродния отпечатък и облагородяването на почвите.

Четете още: МЗХ и НССЗ с кампания за възможностите за подпомагане на биологичното земеделие

„Намираме се в сърцето на Централен Балкан. В нашето стопанство, дори в средата на октомври, отглеждаме прекрасни малини. Сортът „Есенна позлата“ е пример за това, как добрите технологии позволяват да имаме продукция до първата слана или сняг,” разказва Петков. 

В стопанството се прилага иновативна технология за мулчиране и минерализация на растителни остатъци. Тази практика не само увеличава плодородието на почвата, но и допринася за улавянето и задържането на парниковите газове.

„Целият малинов храст се мулчира и раздробява до състояние, което улеснява бързото минерализиране на растителните остатъци. По време на този процес активно работят бактериите, които усвояват голямо количество парникови газове и ги задържат трайно в почвата. Така се образува хумус, който ще даде храна на растенията догодина,” обяснява Петков. 

Освен това, стопанството поддържа затревени междуредия – ефективна мярка срещу почвената ерозия, особено в наклонените терени на планинския район. Тези зелени междуредия, благодарение на фотосинтезата, усвояват въглеродния двуокис и допринасят за стабилността на почвите.

Според Петков в скоро време добрите практики за улавяне на въглерод ще бъдат подпомогнати със субсидии от Европейския съюз. Стопанства като неговото ще имат възможността да получат допълнителни средства за намаляване на въглеродните емисии и за дългосрочното им задържане в почвите. 

„Това ще е стимул за земеделските стопани да поемат ангажимент за 3 или 5 години и да докажат, че са увеличили задържането на въглерод в почвата,” допълва той.

Проектът Climate Farm Demo, в който стопанството на Петков участва, е част от голяма международна инициатива, свързваща над 1500 ферми в мрежа от целия Европейски съюз. Целта на този проект е да сподели добрите практики за подобряване на устойчивостта на фермерските стопанства. 

Димитър Ванев, директор на дирекция в Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ), отбелязва значимостта на този проект: „Това е една от инициативите, която показва как земеделието може да допринесе за опазването на околната среда и да създаде по-устойчиви стопанства.”

През последните 25 години, Съветническата служба е ключов партньор за българските фермери, подпомагайки ги да внедряват иновации и устойчиви практики в своите стопанства. Божидар Петков и неговата ферма са пример за успеха на тези усилия. 

Прилагането на устойчиви земеделски методи, като улавянето на въглерод в почвата, мулчирането и борбата с почвената ерозия, допринасят не само за подобряване на продуктивността, но и за опазването на околната среда.

„Доверете се на опита ни,” казва Ванев, подчертавайки важността на практическите решения, които могат да направят земеделието не само по-ефективно, но и по-екологично.

С усилията на фермери като Божидар Петков и подкрепата на международни инициативи като Climate Farm Demo, земеделието има потенциала да стане важен играч в борбата с климатичните промени и създаването на едно по-зелено бъдеще за всички нас.