В момента имаме забрана за износ на продукция - живи животни, месо и продукти от овце и кози за други страни извън ЕС и за държавите-членки само за един регион в страната - Ямбол във връзка с неликвидираното огнище на чума по дребните преживни животни (ДПЖ) през 2018 г. Това коментира за Агри.БГ главният ветеринарен лекар на България доц. Д-р Илиян Костов и уточни:

Тази забрана важи, докато не ликвидираме огнището. Ликвидиране на огнището означава умъртвяване на животните със съответното почистване и дезинфекция. Това са правилата! В момента това огнище все още “свети в червено” и в Международното бюро по епизоотии, което не ни дава възможност от тези региони ние да изнасяме продукция, а можем да я използваме само на територията на страната”. 

Овцевъдите са за по-строг контрол заради случаите на шарка и чума


По думите му се очаква промяна на регламента на ЕС, с който се въвеждат рестриктивните мерки. В него ясно ще бъдат обозначени параметрите - регионите и общините, в които ще влязат тези рестриктивни мерки и след това  съгласно изискванията на законодателството, България ще има 30 дни да се справи със заболяването. 

Мерките, които важат за огнището в Ямбол, ще бъдат приведени и за регион Пазарджик, тоест ние ще имаме два региона, които ще бъдат под рестрикция. Ако не се справим, мерките ще останат, докато се справим”, каза още доц. Костов. 


Доц. Илиян Костов съобщи още, че резултатите от допълнителния анализ на втората проба на животните от фермата във Велинград, които бяха изпратени във френската лаборатория в Монпелие, ще станат ясни в началото на следващата седмица и апелира стопаните да не блокират работата на ветеринарните лекари - частни и официални, при извършването на клинични прегледи и изследвания на животните в опасните зони.