Велина Ангелова е поредната брънка от семейната фирма в Белозем, която отглежда български ориз. Освен нея в „оризовата каша“ са забъркани цялата фамилия начело с баща ѝ Ангел Ангелов. Над 20 години семейството се занимава само с това трудно производство. 

 

Фирма „Екоприм“ стопанисва над 6 000 дка оризища, които са разположени не само до града, но и покрай селата Царацово и Чалъкови. 

Засега оризопроизводителите от Белозем имат късмет и нямат проблеми с водата, която е от ключово значение за техния бизнес. Затова се радват и на добра продукция, която са произвели с достатъчно вода. 

Намирането на работна ръка е едно от най-големите предизвикателства пред производителите на ориз в страната. „Работата е доста трудоемка и много хора предпочитат да се захващат с нещо по-леко. Имаме, разбира се, и дългогодишни работници, с които поддържаме прекрасни отношения. Те дори са като част от нашето семейство, споделя младата дама, на която й предстои да вземе диплома за икономист. 

Да се конкурираш с далечен Мианмар

На пръв поглед нищо не свързва Белозем и Мианмар, между които има над 10 600 км разстояние, но в същото време именно с евтиния ориз от тази част на света се налага да се конкурират нашите оризопроизводители. И в тази битка стоката от далечна Азия има ценово предимство. 

„Ако сравним цените на българския и мианмарския ориз, ние не сме конкурентоспособни, но при качеството ги бием във всеки аспект“, казва Велина. 

Въпреки масовия внос на евтин ориз от Азия, за щастие, на българския пазар може да се намери и български ориз, който е с високи хранителни показатели. В момента стоката на „Екоприм“ се предлага в малки фирмени магазини, които държат на качеството. Освен това родната продукция се изнася и за европейските пазари. 

Има различни сортове ориз, всичко зависи от вкуса и храната, която ще се приготвя, но тук в България хората са свикнали да консумират тип Балдо, става ясно от нейните думи. В стопанството на семейство Ангелови освен Балдо, отглеждат още Арборио, Луна и някои други сортове ориз. 

От полето ожънатият ориз отива директно във фабриката. За да се подобри производството, от компанията са успели да ползват европейско финансиране за закупуване на техника. 

„Ние сме в много добри отношения с всички наши колеги и си помагаме кой с каквото може. Мисля, че това е целта не само в оризопроизводството, а в земеделието изобщо“, убедена е Велина Ангелова, която въпреки крехката си възраст се занимава с пазарите и реализацията на готовата продукция. 

В световен мащаб ориз се отглежда на 1 620 милиона декара. Най-големи производители са Китай, Индия, Индонезия и Пакистан. В България през изминалия сезон ориз се отглеждаше на около 85 000 дка. В Европа тази култура е част от земеделието във Франция, Испания, Италия и Гърция.