Категоризацията на труд в животновъдството като втора категория – това поиска съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев по време на среща с министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Двамата разговаряха в рамките на Националния събор на овцевъдите, който се проведе край Петропавловския манастир.

„Овцевъдството е една от най-тежките професии. И като такава, аз отправям една молба към вас – ако има възможност, трудът в животновъдството да бъде категоризиран като втора категория труд.

Трудът на тези хора е 24/7, 365 дни в годината. Това ще бъде едно поощрение не само към нашите фермери – животновъди, но и към наетите в този сектор“, подчерта Караколев пред социалния министър.

Според Караколев подобна мярка би имала двоен ефект – социален и икономически – и би повишила както мотивацията, така и привлекателността на професията в дългосрочен план.

Идеята за преференциален трудов статут за овцевъдите има историческа основа. Според данни от сектора, през 1986 г. трудът в овцевъдството е бил официално признат дори като първа категория труд – факт, който малцина помнят днес. Фермерът Красимир Бурмов от дряновското село Руня припомня:

„През 1986 година овцевъдството беше първа категория труд. Това беше единственият отрасъл, който имаше такава класификация. Овчарите бяха единствените работници в България, на които част от възнаграждението – премията за издоено мляко – се изплащаше в щатски долари“, разказа Бурмов пред Агри.БГ.

Днес подобна стъпка би означавала институционално признание на реалността, в която живеят и работят хиляди фермери в страната – с денонощна ангажираност, сезонен и физически труд, който в повечето случаи е в трудно условия.

В рамките на посещението си на събора, министър Борислав Гуцанов се включи в церемония по награждаване на участници във фермерските състезания – емблематична част от програмата на традиционния форум.

Подкрепете независимата журналистика