Когато се прави регистрация като земеделски производител или пререгистрация е необходимо да се подава и т.нар. фуражна декларация, в която стопанинът посочва дали отглежда някакви фуражи. 

Четете още: До 2 седмици стартират проверките за спазването на стандартите за земята

 

До миналата година тази декларация доста се неглижираше и често не се попълваше, сигнализира за Агри.БГ опитен животновъд. Вероятно поради тази причина има доста неяснота за необходимостта от подаване на декларацията. Документът обаче е важен, а липсата му може да е бомба със закъснител.  

От декларация за извършване на дейности с първични фуражи може да произтекат големи проблеми, притесняват се стопаните, затова търсят категоричен отговор кой попълва тези декларации и какви са санкции. 

„При регистрация на земеделски производител е необходимо да се попълва и декларацията за фуражите. Санкциите са строги и има опасност на животновъдите да не се плати нищо“, коментира Петранка Гагова, която е дългогодишен земеделски производител с опит в птицевъдството и биологичното производство на плодове. 

За нея е необяснимо защо липсва електронна връзка между хранителната агенция, Държавен фонд „Земеделие“ и аграрното министерство, в резултат на което на стопаните им се налага да ходят по няколко пъти между регионалните представителства на трите институции, за да узаконят дейността си и да се сдобият с редовни документи. 

Българска агенция по безопасност на храните е компетентния контролен орган по законодателството за храни и фуражи. ДФЗ има делегирани права по регламент 178, които визират обхвата на ЗИУ 5 (Законоустановените изисквания за управление).

Ние също извършваме контрол и то във връзка с европейските плащания за изпълнението на базовите изисквания“, коментира главен експерт д-р Валентин Трендафилов от дирекция „Технически инспекторат“, отдел „Предварителни условия“ по време на заключителната информационна среща със земеделски стопани  в столицата. 

ЗИУ 5.2  Забрана за пускане на пазара на фуражи с неизвестен произход или които имат неблагоприятен ефект върху здравето на животните и правят храните, получени от тях, опасни за консумация от човека. 


„Като проблеми при проверките при ЗИУ 5.2 най-често срещано е неспазването на регистрация при първично производство на груби фуражи“, предупреди експертът. 

Той уточни, че за ДФЗ регистрациите са много важни, това показва, че дейността на стопанина е на светло. „Регистрациите са в БАБХ, ние проверяваме както документите, които са в животновъдния обект, така и в регистрите на хранителната агенция. Това за нас означава, че компетентния контролен орган има пълна възможност да извършва своите проверки и е гаранция за това, че съответната дейност се контролира“, каза още д-р Трендафилов. 

При липса на такава регистрация, контролиращите приемат, че се предлага фураж с неизвестен и неясен произход. „Нямаме регистрация на съответната дейност, затова отбелязваме съответното нарушение“, предупреди той. 

Друга санкция, която грози стопаните в момента е, че не са пререгистрирани. „Това става в момента, в който излизат споразуменията, а те все още не са готови, как да се пререгистрираме“, пита Петранка Гагова. 

Пререгистрацията се прави от 1 октомври до 28 февруари всяка година. Дори ако стопанинът има зад гърба си десетилетия дейност като земеделски производител и няма промяна в обстоятелствата, свързани с неговата работа. И не става дума за ангажимент, който излиза безплатно за земеделския производител.

Гагова споделя собственият си опит – около 500 лева и една седмица загубено време излиза за нея пререгистрацията. Разходите се трупат, тъй като се налага да отиде до Полски Тръмбеш да се регистрира, ако има нещо по споразуменията да го коригира, накрая да се регистрира във Велико Търново, ако иска работата да се свърши бързо, тъй като има зад гърба си случай, при който са загубени картите.