От днес, 17 януари 2020 г., влизат в сила новите изисквания за по-висока биосигурност при отглеждане на свине в лични стопанства, фамилни и индустриални ферми. Това съобщоха от земеделското министерство. 

Чума: Изкупната цена на угоените прасета у нас скочи с 32%

Измененията и допълненията в Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти може да видите тук.

Основната цел на изискванията е да се минимизират рисковете от проникване и разпространение на заразни заболявания, а новостите в тях са въведени предвид сложната епизоотична обстановка в страната през изминалата 2019 г.  Обсъдени и съгласувани са с браншовите организации.

Промените засягат отглеждането на свине в лични стопанства, фамилни и индустриални ферми.

Ето акцентите: 

В личните стопанства е прецизиран броят на допустимите за отглеждане животни за лични нужди.

При свинете се допуска отглеждането на не повече от 3 прасета за угояване.

Трябва да бъдат осигурени места за храна, вода и съхранение на фуража, да има ограда и обособено място за отглеждане на животните с определена площ.

Стопаните трябва да предприемат действия за дезинфекция, както и за ограничен контакт с хора и други животни.

При фамилните и индустриалните ферми  трябва да има буферна зона или двойна/плътна ограда около обектите за предотвратяване на контакт с диви свине.

Важен момент за ограничаване контакта с гризачи, други вредители и насекоми, е необходимостта от покриване на местата за съхранение на фуража, както и обезопасяване на отворите, вратите и  прозорците.  

Изисква се обособяване на филтър на входа на всяка сграда за минимализиране риска за разпространение на заболяването от лицата, имащи контакт със свинете.

Транспортните средства трябва да се дезинфекцират два пъти - на входа и на място при пристигане. 

От фермерите ще се изисква изготвяне и наличие на програма за почистване, дезинфекция, дезинсекция и дератизация, а всеки обект трябва да има индивидуален план за биосигурност, както и план за прилагане на спешни мерки при възникване на заразни заболявания. 

Във фамилните ферми допустимият брой свине за отглеждане  е до 10 свине майки с приплодите им, но не повече от 200 броя общо с определена площ за съответната категория животни.

Новите изисквания в този тип ферми са свързани с обособяването на филтър за смяна на работното облекло на входа/изхода на всяка сграда, в която се отглеждат свине. Той трябва да е оборудван с вана за измиване и дезинфекция на обувките и съоръжение за дезинфекция на ръцете. 

И при тези обекти е важат изискванията за фуража и отворите и дезинфекцията на транспортните средства в стопанството.

В този тип ферми се въвежда изискване капацитетът на мястото, определено за събиране на торовата маса, да е съобразено със задължителния 40 дневен период, през който тя няма да може да се извежда извън животновъдния обект. 

За животновъдните обекти, пасищата за целогодишно отглеждане на животни, са въведени  изисквания за поставяне на ограждения и осигуряване на храна и вода.

Те трябва да имат и навес за осигуряване на защита от неблагоприятни климатични условия, както и  на място за извършване на ветеринарномедицински манипулации.