Нетипични работни места отваря процесът на цифровизация, автоматизация и роботизация на селското стопанство. Потвърждение за това виждаме в САЩ, където американската компания Sabanto обяви, че търси не обикновени трактористи, а такива, които умеят да контролират парк от автономни трактори дистанционно. По този начин вместо да ги шофират по традиционния начин, те ще ги управляват виртуално, подобно на онлайн компютърна игра, съобщава AgroExpert.
Как да модернизирате автопарка си лесно и ефективно?
Новите навици, такива като опит с компютърни игри като Farming Simulator, стават все по-важни, казва Крейг Рап, генерален директор на Sabanto.
Нивото на владее на онлайн симулатора днес се цени високо и е дори е критерий за наемане на работа.
Новото поколение трактористи вече не прекарва дълги часове на отдалечени ниви, седейки в кабината на машината. Сега то използва компютърни приложения за настройка и изпълнение на автономна работа в интерес на клиентите на Sabanto. В неговите отговорности влиза дистанционно управление на няколко трактора, които се намират реално на нивите.
Основната квалификация на трактористите, които търси Sabanto, са завършено средно професионално образование и опит в работата с Farming Simulator 19 или Farming Simulator 22.
Сътрудничим си с местните агротехнологични колежи. Те имат студенти, които се интересуват от прецизно земеделие и се увличат по Farming Simulator. Стремим се колкото се може по-бързо да развием уменията им, допълва Рап.
Работният ден на дистанционния виртуален полеви оператор започва с инструкции от мениджъра на земеделската компания. Той му възлага задачите, които трябва да се извършат на реална нива в рамките на деня. Операторът също така проследява метеорологичните условия и поддържа директен контакт с мениджъра. Работното му време е от понеделник до петък от 8:00 до 18:00 часа, като е възможно да има и съботно-неделни смени.
Вижте още:
Дейл Стриклър в No Till стопанството на Ивайло Маринов и Преслав Иванов
CEMA: Настроенията на пазара на техника се подобряват
С грижа за почвата и семето: Технологията в едно малко стопанство
1 КОМЕНТАРА
01.09.2024