В Монтанско площите с рапица достигнаха рекордните 65 880 дка. Над половината от тях, или 36 хиляди дка, са във Вълчедръмско. 12 100 дка са в Бойчиновско и в Якимовско - 6400 дка. Макар и трудна за прибиране, маслодайната рапица намира пазар и добитите количества са лесни за реализация. Освен това осигурява сравнително добри доходи, е мнението на стопаните. Повишеният интерес към маслодайната рапица в областта се дължи на производството на биодизел от тази култура, коментират експерти. От декар площ средният добив е около 270 килограма. В област Монтана има всички обективни и субективни условия за добро производство на маслодайната култура.
Освен това цената й на вътрешния и на международния пазар е по-висока от тази на слънчогледа. Добитото рапично семе се изкупува почти веднага. Могат да се получават и евросубсидии не само за обработваема площ, а и за производство на енергийни култури.
Около 80 лв. са разходите на декар. Още 20-25 лв. е рентата. А добивът е около 250 кг на дка и цена от 700 лв./т. Рапицата е атрактивна култура, защото съдържа 45-52% мазнини, почти колкото слънчогледа. Маслото може да се използва за готвене, макар че вкусът е малко специфичен. То е от олеинов тип и затова има силно антиоксидантно действие, използва се в диетичното хранене. От 100 кг рапица се извличат около 50 литра масло.
Експеримент дали рапицата може да извлече тежките метали от почвата са направили в Аграрния университет в Пловдив. Ученият Живко Тодоров защитил докторската си дисертация на тема "Отглеждане на рапица в замърсени райони". Опитите край Асеновградско шосе показали, че ожънатата култура съдържа много олово, цинк и кадмий.
През тази година се очаква в рамките на ЕС Германия и Франция да произведат най-много. Украйна е основен снабдител на Евросъюза. Предполага се, че общността ще внесе около 2,2 милиона тона, което означава, че ще има пазар и за нашите производители на рапица. Нещо повече - заради отсъствието на обмитяване при търговията със страните от ЕС нашата рапица ще получи и по-висока цена.
В Монтанския край зърнопроизводители рекордно увеличават площите с рапица
В Монтанско площите с рапица достигнаха рекордните 65 880 дка. Над половината от тях, или 36 хиляди дка, са във Вълчедръмско.


Кои са външните експерти, подпомагали МЗХ през първите 10 месеца на годината?
345 договора за еднократни и периодични услуги са сключени от агроминистерството и второстепенните разпоредители с бюджет

Председателят на Селскостопанската академия проф. Мартин Банов е освободен от длъжност
Проф. Банов е подал заявление за освобождаване от длъжност

БАБХ обяви, че електронизира услугите си в началото на 2024 година
Предстои тематичното обединяване и електронизиране на регистрите, работните процеси и консолидиране на информационните източници

Кой ще стане Мениджър на годината 2023?
До 30 юни е удължен срокът за кандидатстване в конкурса
1 КОМЕНТАРА
02.06.2011