“Голяма част от сеитбата на есенните култури в Добруджа е приключила, но валежите през последните седмици дават възможност тази дейност да се разтегли във времето”, коментира за Агри.БГ доц. Илия Илиев, директор на Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) в Генерал Тошево.
Семената, които ще бъдат размножени по подобна схема, са от сортовете мека пшеница “Индже”, “Шибил”, “Йолита” и др.
Как се създават сортове пшеница, устойчиви на суша?
По думите на до. Илия Илиев през годината стопаните в Добруджа, които са отглеждали есенни култури, са успели да спечелят.
“Фермерите, които залагат на сеитбообръщение, или с есенниците, или с пролетниците уцелват. Тази година джакпотът при нас беше в есенниците. Добруджанският институт заложи на сортовете, които са селектирани при нас, средният ни добив от около 10 хил. дка есенници е около 600 кг и нагоре средно от декар. Цените са сравнително прилични. Продали сме на цени близо до 400 лв./тон и това са около 240 лв./дка брутен приход без субсидии, което е прилично”, допълни още директорът на института.
Селекционери от института пък съветват стопаните да залагат на пшеница от различни групи, за да могат да компенсират риска при неблагоприятни климатични условия.
2 КОМЕНТАРА
03.11.2024
02.11.2024