12% преразпределение на подпомагането е твърде висок процент, смятат повечето държави членки. Като по-приемливо те приемат предложението на Съвета на ЕС за 7,5%.

Трябва ли да се премахнат директните плащания от ОСП?

Въпросът за преразпределителното плащане в новия програмен период след 2022 г. отново бе разгледан на заседание на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС) на 17 май в Брюксел, съобщават в актуалния си бюлетин за ОСП от земеделското министерство.

По време на срещата участниците обсъдиха също процента на финансиране на екосхемите, запазване на диверсификацията в ДЗЕС 8 и прага от 10 ха за изключване на малките земеделски стопани от ДЗЕС 8 и 9. 

България и други държави отново настояха за запазване на 13+2% за обвързана подкрепа, както и на преходната национална помощ.

За да може 25% от площта в Съюза да бъде за биоземеделие до 2030 г., от Европейската комисия (ЕК) представиха своя План за действие за развитие на биологичното производство на ЕС. За държавите членки обаче стартът е различен – от 0,5% до 25%, като България е някъде на дъното.

Идеята е всяка държава членка да изготви свой план за биологично земеделие, който да бъде в синхрон с нейния стратегически план за новата Обща селскостопанска политика (ОСП). 

Междувременно на последното заседание на Тематичната работна група за неговото изготвяне бяха обсъдени новите интервенции, които земеделското министерство предлага за директно подпомагане на биологичните фермери. Браншът има своите възражения обаче, предлагайки сертифицираните производители да бъдат подпомагани само по екосхемите, а останалите в преход да останат по мярка 11 от ПРСР.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg