Засушаването е сериозен фактор в родното земеделско производство, който изисква ключови нови решения, избор на технологии, генетика, машини. В борбата за минимизиране на щетите от ежегодната липса на валежи – както през зимата, така и през летния период, се включват земеделски стопани и научни институти.
„Сушата е най-лимитиращият продуктивността абиотичен фактор и обхваща вече над една трета от обработваемите площи в световен мащаб. В условията на глобално затопляне водният стрес върху растенията вероятно ще стане по-интензивен и ще засегне повече географски райони. Прогнозира се увеличено изпаряване на растенията и по-ниски нива на почвена влага в близко бъдеще“, обобщи доц. Галин Георгиев, селекционер на слънчоглед в Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево.
Ученият се включи в дискусия „Развитието на селското стопанство, съобразено с опазването на природната среда“, в която постави акцент върху селекцията на маслодайната култура при променящ се климат. Темата беше разисквана в рамките на 32-то изложение за селско стопанство, организирано от „Добрички панаир“ АД.
Маслодайната култура в Добруджа и страната е сериозно засегната от сушата и в момента добивите са двойно по-слаби. Близо 933 000 дка са площите със слънчоглед в Добричка област, от които са пожънати средно от 100 до 185 кг/дка. Заради горещините и сушата жътвата започна с около 10-14 дни по-рано от обичайното и още в средата на август имаше пожънати полета.
„При слънчогледа водният стрес, в комбинация с топлинния стрес, може да намали добивите с 5 до 20% в южните части на Европа, като според климатичните прогнози това би могло да се превърне в трайна тенденция“, подчерта доц. Георгиев.
По думите му променените хидротермични условия налагат създаване на сортове и хибриди с висока пластичност за максимално използване на природните агроклиматични ресурси.
Добруджанският земеделски институт представи на изложението от четири хибрида, сред които два от технологията клиърфийлд плюс, един експрес толерантен и един конвенционален. Предлаганите семена са собствено производство, с гарантиран произход, качество и висок потенциал за добив.
През последните 10-15 години площите със слънчоглед у нас са между 6 500 000 и 7 500 000 дка. Валежите през последните два стопански сезона трайно намаляват и са все по-малко – и през есенно-зимния период, и по време на вегетацията, анализира още селекционерът.
Това влияе върху добивите както от слънчоглед, така и от царевица. И докато при маслодайната култура все пак има някакви резултати, то при царевицата в отделни райони фермерите просто освобождават полетата от шумата.
3 КОМЕНТАРА
10.09.2024
10.09.2024
10.09.2024