Държавата ще започне изплащането на първата част от втория транш на т.нар. „Украинска помощ” от утре, 10 октомври 2024, Това стана ясно след среща на служебния министър на земеделието Георги Тахов с представители на Българската аграрна камара (БАК).

Само преди дни земеделският министър Георги Тахов увери земеделските производители, че ще получат цялата сума на втория транш от 325 милиона лева. Това обаче ще се случи на два етапа – първо обещаните 200 милиона лева, а до края на месец ноември останалите 125 милиона лева.

На срещата с министър Тахов са обсъдени и въпроси, които касаят законодателството в сферата на аграрния сектор

Бяха разгледани и обсъдени методики за разпределение на de minimis, а също така и други актуални теми за нашия земеделски бранш”, съобщи за Агри.бг председателят на Българската аграрна камара Костадин Костадинов

През тази седмица различни организации се срещнаха с министър Тахов, като основна тема на всички срещи беше именно навременното изплащане на украинската помощ, което първоначално беше планирано до 30 септември. Впоследствие стана ясно, че помощта ще се изплати на два транша, първият от които земеделците трябваше да очакват до 15 октомври.

В рамките на днешната среща със земеделските производители министърът на земеделието и храните  Георги Тахов е уверил, че утре по сметките на производители ще постъпят очакваните 200 милиона лева

Той е подчертал, че има решение на УС на Държавен фонд “Земеделие” (ДФЗ) за изплащане на сумата и е изпратена нотификация до ЕК за цялата сума в размер на 325 млн. лв, информираха от пресцентъра на аграрното ведомство. 

Земеделският министър е информирал, че утре, заедно с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова ще се срещнат с представители на заинтересованите страни. Тахов е допълнил, че във връзка с неблагоприятните метеорологични явления, оказали негативно влияние върху земеделското производство, по искане на България е активиран кризисният резерв на ЕС и за първи път засегнатите земеделски стопани у нас ще имат възможността да се възползват от този механизъм. 

По време на срещата е обсъден и напредъкът по редица законодателни предложения от бранша, както и целевото разпределяне на ресурса по държавната помощ  “де минимис”.