Резултатите от нашата анкета с въпрос „Какъв достъп до вода за напояване имахте това лято?“ са очаквани и те са отражение на действителността в страната. 

 

Оказва се, че 57 на сто от анкетираните, които са отговорили на въпроса ни, работят в райони, където изобщо няма напоителни канали и са без достъп до поливни води. 

Почти еднакъв е делът на хората, които използват вода от собствени законни водоизточници – 13 на сто, и тези, които черпят вода от нерегистрирани сондажи – 11 на сто. 

Процедурите по узаконяване на собствени водоизточници за земеделските стопани са тромави и продължават с години, което отказва мнозина от тях да търсят решение „на светло“. Законните сондажи често са наследство отпреди 40-50 и повече години. 

Проблемът с липсата на вода за напояване постоянно е на дневен ред, но резултатите не са особено обнадеждаващи и се постигат „на парче“.  

Само преди 3 дни стана ясно, че 232 проекта търсят финансиране по приема за напояване по подмярка 4.1. Финансовата помощ по процедурата е в размер на над 97,7 млн. лева и покрива до 50% от инвестицията, която трябва да е насочена към въвеждане на иновативни практики и по-ефективно управление на водните ресурси. 

През целия поливен сезон на вода от „Напоителни система“ са разчитали едва 6 на сто от анкетираните, а други 5 на сто са получавали вода от държавното дружество с прекъсвания и недостиг. 

Трудности са изпитвали и 5 на сто от анкетираните, които смятат, че проблемите са дошли заради нуждата от модернизация на инфраструктурата за напояване. 

Дружеството има одобрени 24 проекта за възстановяване на съществуващи хидромелиоративни съоръжения за напояване по подмярка 4.3. В края на лятото „Напоителни системи“ ЕАД получи заем от държавата, за да се справи с изпълнението на проектите. В момента от „Напоителни системи“ обслужват 400 хил. дка, като амбицията е те да достигнат 1.5 млн. дка.

Добрите намерения обаче може да изгубят смисъл на фона на тоталния недостиг на вода в страната и опасността през следващото лято не всички желаещи стопани да получат очакваните количества. Както казват специалистите по хидромелиорации, базирайки се на народния опит - "Кладенец не се копае, когато си жаден", затова е време да имаме отново Стратегия за напояването, но този път и да я изпълним, че доста пари потънаха в писане на документ, който няма никакво значение...