1,884 млн. лв. безвъзмездно получава проект на добричката фирма "Бул Аква Фиш" ООД. Съфинансирането е 40% от стойността на инвестицията. Това е най-голямата финансова помощ, отпускана досега по ОП "Рибарство", съобщиха от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, след официалното подписване на договора. Ще бъде изградена ферма от затворен тип, западно от с. Славеево. Очаква се там да се произвеждат 100 тона бяла риба годишно.

 

Фирмата е създадена през 2009 г. с основен предмет на дейност рибовъдство и производство на зарибинелен материал с цел изграждане на ферма за интензивно отглеждане на аквакултури - рециркулационен тип, съобщи  съуправителя в "Бул Аква Фиш"ООД  Живко Василев. Идеята е базирана върху факта, че в България има празна пазарна ниша за този бизнес - "няма друга такава система с такъв профил на производство", коментира икономистът Василев и добавя, че тъй като в световен мащаб рибните запаси ежегодно намаляват, то бъдещето е във ферми, които се изграждат на сушата.

 

Изборът на 4-членният екип на држеството паднал върху бялата риба (сулка), защото е добре позната и нараства бързо. Подготовката на един такъв проект и неговата реализация изискват финансови ресурси, свързани с различни процедури за разрешителни  от различни институции и строително проектиране. В по-голямата си част проектът е разработен от колеги на  Василев, а консутанти услуги са ползвали за по-специфичните неща.

 

Като предварителен ресурс, фирмата разполага със собствена земя  - в западната част на с. Славеево, в регулация. Теренът е около 4,5 дка, но самата ферма ще заема не повече от 2 дка. Тя е от затворен тип - представлява сграда, в която ще се помещават 29 басейна - 24 за угояване на рибата и 5 - за отглеждане. "Трудности се срещат винаги, когато начинанието е първо по рода си и можеш да използваш единствено информацията в интернет за други държави със сродно производство", разказва Живко Василев. Така избрали и холандската фирма "Хеси", разработила над 150 такива ферми в цял свят.  Измежду няколко оферти за технологията и оборудването на фирми от Швеция, Норвегия, Гърция, България и Холандия, Хеси предложила най-добрата. Везните натежали и защото тя е световен лидер в отглежждането на хидробионти в такива системи.

 

В рамките на 6 месеца проектът е готов, одобрен от ИАРА и договорът за изпълнението му е подписан на 2-ри юли т.г.  Бъдещият рибовъд споделя, че не е имало забавяне, напротив в тримесечния срок от датата на подаване ( 31 март 2010 г.) вече има окончателен резултат. На въпроса доколко е икономически изгодно в безводна Добруджа да се прави рибна ферма, Василев акцентира върху типа система - рециркулационна, при която водата за отглеждане над 90% е една и съща. На ден ще ползват по 100 куб.м. прясна вода. Тя в случая не е проблем, тъй като физико-химичните й качества отговарят напълно на отглеждането на този вид риба. Водата ще се черпи от магистрален водопровод, минаващ край селото.

 

Процесът е автоматизиран напълно. В началото зарибителният материал ще се внася от чужбина. Амбицията на инициаторите е сами да се научат да го произвеждат. На по-късен етап ще създадат и фабрика за преработка и така напълно да затворят цикъла. Технологията по производството на бялата риба, която са избрали добричлии е почти безотпадна и екологосъобразна. Твърдият биологичен компост, който ще остава ще се използва за торене. Особено ценен е високият му показател за азот. Освен това, топлината в помещенията и басейните ще се осигурява  от соларни батерии и геотермална помпа. Проектът за сградата е готов, разрешителните са налице и се очаква до края на годината холандците да монтират системата. От 2-ри юли 2011 г. фермата трябва да е в експлоатация, което предполага и първа продукция на пазара. От дружеството си пожелават да се справят в рамките на 12 месеца за реализацията на проекта.