Иновативен български кошер AS (Api Standard) представиха пред пчелари от Научния център по животновъдство и земеделие – Смолян към Селскостопанска академия (ССА).

Всеки елемент на кошера е проектиран и изпълнен от най-подходящите за неговата функция материали. Кошерът е десетрамков, снабден със съвкупност от приспособления, които трябва да има един кошер, за да бъде по-лесно обслужван, казват експертите. 

Кошерът съдържа иновативна горна хранилка с няколко отделения за течна и твърда храна и горен капак, изработен от алуминий, с пластмасова основа и изолация със стиропор.

Корпусите на кошера AS са с четири метални вложки на магазин за по-лесно отлепяне корпус от корпус. При дефект могат да се подменят отделни секции, стана ясно по време на презентацията на пчеларската иновация. Дъното на кошера пък е снабдено с подвижно чекмедже, подходящо за хранителни цели. В него има долна хранилка за течна храна, с капацитет 5 литра; подвижен прашецоуловител, с контейнер за прашец и специален капак, който предпазва пчелния прашец от замърсяване. 

Пчеларите се запознаха и с електронна система за наблюдение на процесите в пчелина, която представлява измервателен уред за наблюдение на процесите в пчелина, който да подпомага пчеларите в тяхната ежедневна дейност.

Чрез него пчеларите могат да получат дистанционна обективна информация какво се случва в кошерите и да предприемат своевременно действия. Чрез специален брояч се отчита активността на пчелното семейство. При отчитане на голям брой излизащи пчели и малък брой на влизащите насекоми пчеларите могат да предположат за вероятно натравяне в кошера. В такъв случай абонатът бива уведомен чрез известие.

 

Специалната система се отчита два пъти дневно, а на седмична база показва графика за броя на полетите на пчелите, както и показва метеорологичните условия до една седмица напред и др. 

Иновациите се реализират по проект „Иновативни решения в животновъдството и земеделието в Родопите“, информират от ССА, финансиран по „Програмата за развитие на селските райони 2014-2020“, по подмярка 1.2 „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване” от мярка 1 „Трансфер на знания и действия за осведомяване” на Програмата за развитие на селските райони.