Украйна, Полша и Румъния са основните износители на царевица за ЕС от Черноморския и Дунавския региони, като Киев изнася много повече от другите страни. Темпът на внос на царевица в ЕС е по-висок от този в предходните 5 сезона.
Това обяви анализаторът на UkrAgroConsult Максим Харченко на Международната конференция BLACK SEA GRAIN КИЕВ–2025, цитиран от Аgroportal.ua.
„Украйна остава основният доставчик на царевица за ЕС, като нашият дял в момента е 57%. Конкуренцията на пазара на царевица от САЩ обаче се е увеличила значително, особено в по-далечни дестинации за Украйна, като Испания и Португалия. Китай на практика не е купувал украинска царевица този сезон", отбеляза Харченко Това обаче е компенсирано с експорт към Турция, като износът на царевица за тази страна се е удвоил.
Прогнозите на украинския експерт сочат, че като цяло площите с царевица ще намалеят в Черноморския и Дунавския регион, тъй като Румъния и България сеят по-малко царевица, защото я смятат за доста рискова. В Украйна, обаче се очаква увеличение на реколтата от царевица.
Украинският износ на царевица през първите 5 дни на май възлиза на 255 хил. тона. и според прогнозите този месец все още ще остане активен за търговия. Въпреки това, украинските производители трябва да се подготвят за евентуален спад на цените.
През миналата седмица испанските вносители купуваха царевица от САЩ на цени от 245 до 247 долара за тон, докато украински продукти се предлагаха на испанския пазар на цени от 268 до 273 долара. Подобна е ситуацията и в други ключови дестинации - Египет и Турция, където американската царевица е по-евтина с 20-25 долара за тон, което принуждава вносителите да преосмислят приоритетите си в полза на САЩ.
„Въпреки факта, че украинската царевица не е генно-модифицирана, подобна разлика вече изглежда прекомерна. Това създава риск от загуба на традиционни пазари за продажби: Турция вече сигнализира за преминаване към суровина от американски произход“, коментират анализатори.„
Независимо от всички предизвикателства, царевицата остава една от най-печелившите култури и в Украйна вече са засети почти 2 млн. хектара от това зърно.

0 КОМЕНТАРА