От край време въпросът за Украинската помощ и таванът на подпомагане са предмет на оспорван дебат сред фермерите. Резултатите от тематична анкета ясно отразяват разделението в мненията и сред читателите на Агри.БГ.

Четете още: Ако сте с дългове към НАП, парите по Украинската помощ вече трябва да са отишли за погасяването им

В допитването са участвали над 840 души, като топ отговорът (48% от анкетираните) показва подкрепа за запазване на сегашния таван на подпомагане от 280 000 евро. На второ място с 18% са тези, които смятат, че средствата трябва да се изплащат година за година, като лимитът да се прилага за всяка година поотделно. 14% изразяват желание таванът да бъде удвоен до 560 000 евро, докато едва 4% искат пълно премахване на индивидуалния лимит на едно предприятие. Междувременно, 9% от участниците в анкетата заявяват, че не получават Украинската помощ и темата не ги касае, а 3% не са сигурни каква позиция да заемат.

Темата предизвиква остри реакции и разнопосочни мнения и под статии на Агри.БГ. Някои читатели изразяват скептицизъм към увеличаването на тавана на подпомагане, считайки го за неоснователно и несправедливо спрямо дребните и средни стопанства. 

„Искат да вдигнат тавана на Украинската помощ от 280 000 евро на 560 000 евро за бенефициент. Е, това се вика наглост! Колко са тези фермери, които са достигнали тавана от 280 000 евро и специално за тях министърът иска увеличение… Все си мислех, че сме стигнали дъното, но ние продължаваме стремглаво да копаем“, коментира фермер.

Друг коментар подчертава, че така или иначе, ако таванът не бъде увеличен, ще се стигне до неконтролируемо разцепване на фирми и изкуствено използване на средства: 

„Бре, бре тия тавани… що за нахалство? Половин милион малко ли е? От там нататък какво има да говорим… Над определени бройки и декари не трябва да има подпомагане… То за това е подпомагане, а не да ми платят всички разходи и задължения! Въпреки че не можете да ги спрете. Ще си разцепят фирмите и пак ще си ги вземат. Въпросът е, че дребните и средните са гръбнакът. Те работят с целите си семейства за тази държава. Там трябва да е фокусът, а не да вдигаме тавани!“

Същевременно, има и положителни мнения, призоваващи за равнопоставеност в Европейския съюз: 

„Аз лично не мога да разбера злобата на колегите. Никой не говори за ощетяване на малките или намаление на ставки, а за опит да се изравнят условията между страните членки на Европейския съюз, защото нито Гърция, нито Румъния ограничава подпомагане по площ.“

На европейско ниво България подкрепи предложението на Румъния за увеличаване на индивидуалния таван за подпомагане до 560 000 евро на бенефициент и удължаване на срока на Временната рамка до 30 юни 2025 г. Нашата страна представи пред бранша още два варианта за развитие на темата – от отпадане на индивидуалния лимит на едно предприятие до поетапно изплащане на средствата.

И ако по въпроса за тавана има разделение, едва ли има две мнения по въпроса, че прилагането на помощта трябва да продължи до 30 юни 2025 г. Разбира се, и средствата да бъдат заложени изначално в бюджета на държавата, а не в последния момент да се търсят от къде да се вземат, както се случва напоследък.