Вертикална ферма, в която може да се тестват възможните климатичните условия в бъдеще, отвори врати в Университета на Есекс, Великобритания. Според прогнози планетата Земя ще стане по-топла, по-малко дъждовна и с висока концентрация на въглероден диоксид. Това налага културите да бъдат адаптирани към все по-гореща и по-суха среда, съобщава Agronotizie. 

По-„зелено" ли е земеделието с новите екосхеми?

Модерното съоръжение, наречено Smart Technology Experimental Plant Suite (Steps), е оборудвано със сензори и се управлява от изкуствен интелект (AI). То представлява важна стъпка към устойчивостта на селскостопанския сектор. В него учените от Есекс ще използват освен AI, също така роботика и набор от усъвършенствани инструменти за създаване на култури, подходящи за „климата на утрешния ден“. 

Съоръжението ще помогне на света да се справи с нарастването на населението чрез разработване на растения, които са устойчиви на изменението на климата, казва Трейси Лоусън, биолог и ръководител на проекта. Тя е експерт по продуктивността на растенията и фотосинтетичните процеси.

Лабораторията Steps включва вертикална ферма, в която всички параметри на растежа могат да бъдат модулирани по желание, като облъчване, температура и концентрация на въглероден диоксид във въздуха. Вътрешната структура е в състояние да симулира условията на околната среда на всяка част на планетата, с модели, които възпроизвеждат затоплящ се свят. Този център е единственият в Обединеното кралство, който интегрира всички тези съоръжения.

Проектът също има за цел да оптимизира производителността на инсталациите, с цел да допринесе за постигането на нулеви емисии. 



Вижте още:

Почвени анализи от полета, прилагащи регенеративно земеделие - вижте резултатите

Как се променят зърнените пазари?

Иван - фермерът, който практикува нощна паша и има лаещ дрон за овчар