Трябва ли да се премахнат директните плащания от Общата селскостопанска политика (ОСП) в новия програмен период? Това пита своите читатели един от най-големите земеделски сайтове в Германия - AgrarHeute. 

Супер триалогът за ОСП се превърна в джъмбо триалог

Всъщност още в началото на 2021 г. Германия започна мащабна дискусия относно новата архитектура на директните плащания. На федералните избори, които ще се проведат на 26 септември 2021 г., страната трябва да вземе решение как да разпредели 7,4 млрд. евро годишни субсидии по двата стълба на ОСП към своите бенефициенти.

От сайта изтъкват, че още от въвеждането на директните плащания се води дискусия за това дали прекомерният размер на плащането на площ не води единствено до скок на наемите. Наред с това през новия програмен период директните плащания ще бъдат обвързани с нови, доброволни екологични схеми и условия, които допълнително ще обременят земеделците. Критиците смятат, че ставката на директните плащания значително ще се понижи в периода 2023-2027 г., като към момента се спрягат средни цифри от около 150 евро/хектар.

От това идва и въпросът дали няма повече смисъл в премахването на директните плащания, като за сметка на това се създадат подходящи рамкови условия за по-високи цени на производителите.

Не отдавна провинциите в Германия се споразумяха за драстично орязване на директните плащания. В края на месец март 2021 г. аграрните министри на всяка от 16-те провинции в странат постигнаха споразумение за прилагането на реформираната ОСП. Те планират да насочат 47% от разходите за селско стопанство към постигане на екологични цели. Министрите взеха решение и 25% бюджета за директни плащания да се използва за екосхеми, както и да има нарастващо годишно прехвърляне на средства от Първи стълб към Втори стълб, в размер на 11% през 2024 г., 12.5% през 2025 г. и 15% през 2026 г. Това искане най-вероятно също ще бъде взето под внимание. 

Освен това Германия е и една от страните, които най-силно настояват за премахване на обвързаната подкрепа от схемите за директни плащания. 

Какво означава всичко това за България?
Гласът на Германия се чува силно в Европа, затова няма да е изненада, ако в новата ОСП прилаганите схеми за директни плащания са редуцирани като брой. Дори страната да реши да не прилага Първи стълб на ОСП в своята политика, това със сигурност обаче няма как да засегне сериозно останалите страни-членки. 

Остава въпросът дали решенията и водената политика в земеделието в Германия ще окажат някакво влияние и на европейско ниво и дали тази дискусия ще нанесе някакви щети цялата земеделска общност в Европа?

България остава със стабилна позиция за прилагане на директни плащания и продължаване на обвързаната подкрепа и в новия програмен период на ОСП. 

Следете темата и на cap4us.agri.bg