България отчита 122 нови случая на болестта африканска чума по свинете (АЧС) при дивата популация за последната седмица, което представлява една четвърт от всички случаи на територията на Европа, научи Агри.БГ от Асоциацията на свиневъдите в България (АСБ).
За същия период на територията на Европа обявените огнища на АЧС при диви свине са общо 438 случая.
Най-опасните болести у нас: Над 5 милиона унищожени животни за 7 години
Случаи на доказано наличие на вируса на африканска чума при диви прасета са регистрирани в Дулово, Хисар, Велико Търново, Русе, Смядово, Ракитово, Батак, Добрич, Тунджа, Лаки, Брацигово, Родопи, Ивайловград, Царево, Доспат, Рудозем, Асеновград, Момчилград, Свиленград, Минерални бани, Мадан, Ардино, Девин, Тополовград, Павел Баня, Мъглиж, Неделино, Котел, Чепеларе, Черноочене, Кирково, Джебел, Сливен, Марица, Карлово, Павликени, Елена, Велинград, Златоград, Крумовград, Стара Загора, Борино, Пазарджик, Чирпан, Хасково, Смолян, Завет, Бургас, Братя Даскалови, Баните, Казанлък, Любимец, Средец, Горна Оряховица, Нова Загора, Разград, Кърджали.
Това е значително повишение спрямо предишната седмица, когато случаите на АЧС сред глиганите бяха 36.
От асоциацията са категорични, че значителното намаляване на циркулацията на вируса на АЧС в популацията на дивите свине е условие за успех в борбата с болестта при свинете.
Дивата свиня е най-важният резервоар и източник на АЧС в околната среда. Следователно миграцията на тези животни играе важна роля за разпространението на вируса в тяхната среда.
Прогноза за 2025 г.: Свинското месо ще поскъпне
Превенцията срещу разпространението на вируса при дивата популация включва няколко основни мерки, напомнят от АСБ - наблюдение на животните и вземане на проби за лабораторни изследвания, стриктни мерки за биосигурност в ловните райони и ферми, включително дезинфекция на оборудване и транспортни средства, както и ограничаване на движението на диви свине и контрол на ловните дейности.
0 КОМЕНТАРА