Рентите за земеделска земя в България са въпрос от изключително икономическо и социално значение. В последните години цените на рентите в различните региони на страната показват значителни различия, зависещи от качеството на земята, търсенето и предлагането, както и от икономическите условия. В този контекст сред земеделските производители се появява въпросът дали държавата трябва да се намесва при определянето на рентите за земеделска земя?

Цената в Европа

Последните данни на Евростат за рентите и цените на земеделска земя в Европейския съюз показват значителни разлики между страните. През 2022 г. средната годишна цена за наем на 1 хектар земеделска земя в ЕС е била около 199 евро, като най-високите стойности са регистрирани в Нидерландия – 843 евро на хектар. От друга страна, най-ниските ренти са били в Словакия – 57 евро на хектар.

Тези различия се обясняват с множество регионални фактори като качеството на почвата, близостта до урбанизирани зони и местни пазарни условия. Например, в региона Флеволанд в Нидерландия рентите са достигнали до 1,764 евро на хектар, докато в северните региони на Швеция (Мелерста и Йовре Норланд) цените са били едва 24 евро на хектар.

Кой е за и кой против?

То е ясно – ползвателите искат по-ниски цени, собствениците на земя по-високи. Пазарна логика. Но има и играчи с много земя, фондове например, които играят за по-високи и по-високи цени и „натискат пазара”. Ето затова ползвателите искат държавна намеса, която пък собствениците определят като недопустима в чисто частни отношения. 

Пред Agri.bg председателят на  Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов неколкократно е заявявал нуждата от държавна намеса в регулирането на рентите

 „Не целим непременно защита на печалбата на даден земеделски производител, а изкривяването на пазара на рентните плащания, което в момента се получи“, казва Проданов.

За пример той дава Франция, която е с история в поземлените отношения стотици години повече от нас, но имат такава регулация. Тя е направена с цел дългосрочните отношения между собственик на земя и производител да бъдат ясни за много години напред. За да може стопанинът да е спокоен за инвестицията в земята, която прави, и че под някаква форма тя ще му се възвърне.

От Българската асоциация на собствениците на земеделска земя също многократно са заявявали, че държавното регулиране на цените на рентите е в разрез с Конституцията.

Оставете в коментар под статията вашето мнение по темата.

А ние ще коментираме вашите позиции в седмичния ни подкаст тази неделя.