В Полша следвоенният лозунг “Жени на трактори” става все по-актуален. Все повече полякини са привлечени от модерното земеделие и селскостопанската техника. Три от тях ще ви представим сега. Те се справят не по-лошо от мъжете, когато става дума за трудни селскостопански предизвикателства. Занимават се с агротехника и логистика, като използват машини, оптимално подбрани за тази работа, съобщава полският сайт Farmer.

Дамите в селското стопанство: Валентина Милкова

За Юлия, на която й предстои да завърши гимназия през 2025 г., земеделието определено ще бъде професията на живота й. 

Когато се кача в любимия си трактор Axion, мога да прекарвам време там от сутрин до вечер. Това е много удобна машина, лесна за използване и програмиране. Помагам на баща ми и чичо ми с транспорта и селскостопанската работа, казва 18-годишното момиче. 

Семейството на Юлия обработва има 200 ха земя. Отглежда рапица, пшеница, ечемик, грах, царевица и захарно цвекло. Грижи се и за стадо от 55 млечни крави. 

Събуждане в четири сутринта, грижа за стадото от 50 млечни крави, след това време за други задължения, семейни и професионални - така изглежда ежедневието във фермата от 140 хектара на Катаржина и Адам Здановски от Куявско-Поморско войводство.

Катаржина умело управлява машините в стопанството. Заедно със съпруга си тя отглежда пшеница, рапица, тритикале и царевица на 140 ха.

Добрата машина е половин свършена работа. Ето защо решихме постепенно да инвестираме в оборудване от една доказана марка, споделя тя. 

От дете имам страст към машините и селското стопанство.Не мога да си представя друга работа освен в семейната си ферма, казва Жанета от Люблинска провинция.

Тъй като е заета с редица задължения в стопанството, взема активно участие в избора на техника. Важно е тя да е модерна, за да може да се използват предимствата на прецизното земеделие. 

Семейната ферма на Жанета обхваща 150 ха. Пшеницата, рапицата и захарното цвекло се отглеждат на много добри почви.

Може да звучи странно за жена, но аз съм фен на машините с безстепенна скоростна кутия. За мен това е голяма помощ, защото намалява необходимостта от тромавото ръчно превключване на скоростите. Освен това гладкото возене е перфектно по тесните и криволичещи пътища в нашия регион. Аргумент е икономията на гориво, признава полякинята. 



Вижте още:

Как 16-годишен пчелар развива бизнеса си с мед

10 земеделски проекта, които направиха впечатление на Agro Hi-tech 2024

Европейската инвестиционна банка отпуска 3 млрд. евро за жените и младите в земеделието