За значителни загуби на пчелни семейства сигнализират от сдружение „Пчела Добрич 1946“. В някои от случаите смъртността стига до 90 %, съобщи председателят на браншовата структура в Добричка област Галин Георгиев.
Четете още: Защо пчелари нямат полза да регистрират смъртност в пчелините?
Сигналите за проблема не са повсеместни и масови, но в някои пчелини ситуацията е критична. Предполагаемата причина за високата смъртност е натравяне на пчелите при третиране на овошки и междинни култури през есента. Очаква се пролетните прегледи да дадат по-ясна картина на състоянието на пчелните семейства. По думите на пчеларите много от пчелите са влезли в покой в зимния период твърде отслабнали и са положени много усилия за укрепването им.
Установената на места висока смъртност прави картината в пчеларския сектор още по-сложна. Поради сушата през последните години добивите от мед са били по-слаби, обобщи Галин Георгиев. Изкупните цени на меда на едро са си останали ниски – 3,80-4,20 лв./кг. Въпреки че Добричка област се смята за традиционен голям производител на пчелен мед, интересът към сектора от години спада. Причините са икономически.
Заради натрупани загуби дългогодишни пчелари продават бизнеса си и са склонни на драстично сваляне на цените.
Ако едно пчелно семейство с кошера струва около 250-300 лв., то в момента офертите са паднали почти двойно – 130-150 лв. „Отливът от пчеларския бизнес е изключително голям, продават се цели пчелини“, коментира още Георгиев.
Пчеларят допълни още, че през последните сезони стопаните отчитат редица промени в медоносните култури и медосбора. Най-масовият мед в Добричка област е от слънчоглед, но и при него при суша няма нектароотделяне. Площите с рапица са намалели, което води до по-малко рапичен мед, а така търсеният и типичен за региона акациев мед вече е рядкост. Веднъж на 5-6 години пчелите успяват да съберат прашец от акация, а от липа – веднъж на 2-3 години. Лавандуловите полета в Добруджа също драстично намаляха, което води до редуцирано производство на лавандулов мед.
На предстоящото специализирано изложение „Пчеломания“, което ще се проведе в Добрич от 27 до 29 март, стопаните ще обсъдят проблемите в сектора. Организатор на събитието е „Добрички панаир“ АД. На изложението ще бъдат представени различни видове мед и пчелни продукти, пчеларски инвентар и оборудване, лицензирани майкопроизводители, восъчни основи, микролаборатории, ветеринарни препарати, специализирана литература.
4 КОМЕНТАРА
25.03.2025
25.03.2025
25.03.2025
25.03.2025