Дирекция Контрол и техническа инспекция (КТИ) в Министерството на земеделието публикува данните за регистрациите на нови колесни трактори, обобщавайки информацията за изтеклите 9 месеца на годината. 

Както и при комбайните, при тракторите се забелязва спад в броя на регистрациите. 

През изминалите 9 месеца на 2024-а година общо регистрираните колесни трактори са 828. 

За същия период на 2023-а броят е бил 984, а година по-рано - 1146. 

Спадът спрямо миналогодишния разглеждан период е 15,8%.

От графиките (виж инфографиката по-долу) се вижда, че през 2020-а година е бил най-големият спад на годишна база в регистрациите на колесни трактори. 

Тогава общо за цялата година КТИ отчита 801 машини. 

През 2023-а общо за дванайсетте месеца на годината са регистрирани 1262 трактора, което представлява спад от 11 на сто спрямо резултатите от 2022 - 1418.

Преди две години - през 2022-а, бе отбелязан най-големият ръст в регистрациите на нови колесни трактори след 2017-а, когато общият брой нови регистрации на този вид машини е бил 1340. 

Възможно е обновяването на автопарка преди 2 години да е довело до резултатите в момента. 

По марки при регистрациите на тракторите от години има един лидер и той се нарича JOHN DEERE. През изтеклите 9 месеца от тази марка трактори са регистрирани 145 нови колесни машини.

В топ 3 влизат KUBOTA и LAMBORGHINI със съответно 102 и 54 регистрации, по данни на КТИ. 

За сравнение след края на миналата година в топ 3 влизаха JOHN DEERE, KUBOTA и NEW HOLLAND със съответно 266, 141 и 88 трактора, регистрирани през 2023-а. 

Ще бъде любопитно да наблюдаваме дали тази конфигурация ще се запази и след като бъдат обобщени данните за цялата година, но в графиките се забелязва, че някои от марките са близо до миналогодишните си резултати и това може да тръгне в две посоки - или регистрациите на машините им да останат на това ниво, или да надвишат постигнатото през 2023-а. 

Решението за инвестиция 

Факторите за инвестициите в техника не са един или два. Особено може да се открои въздействието на войната между Русия и Украйна. 

Нападението на Москва бе на 24 февруари 2022 г. Предвид че реколтата през 2021-а бе с ръст, е обясним и ръстът в регистрациите на машини. 

Но икономическото влияние на войната, както и по-слабите резултати от реколтата вследствие на сушата определено оказаха сериозен натиск върху финансите на фермерите. 

Сега прибирането на реколтата е почти към края си и предстои да стане ясно каква е била годината за фермерите, респективно - дали ще могат да си позволят да инвестират в нови машини до края на годината или ще оставят това за догодина. 

Европейската комисия наскоро представи доклад, наречен „Краткосрочни перспективи за селскостопанските пазари в ЕС – есента на 2024 г.“.

Според представените данни се очакват по-слаби производства на зърнени култури, по-специално на пшеница и царевица, поради неблагоприятното време. 

Това пък, според доклада, ще доведе до свиване на разходите и плановете за инвестиции от страна на стопаните. 

Климатичните промени 

Много важен фактор през последните години е климатът. Стопаните търсят варианти да се справят със сушата. 

Инфраструктурата за напояване в страната е в трагично състояние и  фермерите насочиха инвестициите си към напоителни съоръжения и системи, които да им гарантират напояване и успешна кампания. 

Промените в климата водят след себе си и до смяна на начина, по който се прави земеделие. 

Провокирани от тежките засушавания, редица растениевъди обърнаха погледи към технологиите, които минимизират почвената обработка, с цел да се запази ценната влага в почвата. 

Това автоматично промени концепцията за инвестиции в дадени машини и насочи спечелените пари в друга линия. 

Дигитализацията също не остава назад. Отдавна земеделието не е само комбайн, трактор и съответния инвентар. 

Което идва да покаже, че фермерите не спират да инвестират в оптимизиране и подобряване на работата в стопанството си.

Отчетеното от КТИ за колесните трактори и зърнокомбайните е част от общата картина. Обобщенията ще правим на края на годината, разбира се.