През последните години бяха изказани различни предположения за катастрофалните последици от промените в климата на Земята. Част от тях засягат опрашващите насекоми. Според изследователи от Масачузетски технологичен институт (MIT) поводи за притеснения не бива да има. Спасението е в пчели-роботи, които ще заместят пълноценно истинските пчели, съобщава Clean Technica. 

Пчеларите получават по-добри условия по интервенцията Насърчаване на естественото опрашване за 2025 г.

Учените са категорични, че пчелите-роботи са много по-ефективни. Те ще помогнат на фермерите да отглеждат плодове и зеленчуци в многоетажни ферми. Освен това ще повишат добивите и ще намалят въздействието на традиционно земеделие върху околната среда. 

Пчелите-роботи на изследователите от MIT са малки, пъргави и издръжливи. Те могат да кръжат около 1000 секунди - 100 пъти по-дълго, отколкото беше възможно преди. 

Роботизираните насекоми, които тежат по-малко от кламер, могат да летят доста бързо, изпълнявайки акробатични маневри като двойно обръщане във въздуха. Те са проектирани да повишават прецизността и пъргавината на полета, като същевременно минимизират механичното напрежение върху техните изкуствени крила. Това ще позволи по-бързи маневри, повишена издръжливост и по-дълъг живот. Новият дизайн също така има достатъчно свободно пространство, за да може роботът да носи малки батерии или сензори, което може да направи възможно самостоятелното летене извън лабораторията.

В сравнение със стария робот, сега можем да генерираме контролен въртящ момент три пъти по-голям от преди, поради което можем да правим много сложни и много точни полети за намиране на пътя, споделя Кевин Чен, доцент в катедрата по електротехника и компютърни науки.




Вижте още:

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена

Румъния отново разрешава употребата на забранени пестициди

Смъртността на пчелите в Украйна достигна 20-25%